| anonim_4396 a întrebat:

Daca depun bani la banca, voi plati impozit pe  venitul din dobanzi?

7 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Inseamna ca nu stii bancul cu statuia laughing laughing laughing
STATU`IA TOT!

| Irina a răspuns:

Din cate retin pentru anul acesta nu se mai percepe impozit pe acest venit dar oricum trebuie sa platesti comision lunar la banca pentru intretinerea contului precum si comision pentru retragerea banilor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din cate tine eu minte s-a scos dobanda pe profit...

| sese a răspuns:

Da, daca dobanda depaseste dobanda BNR, pentru diferenta

| allube a răspuns:

Incepand de anul acesta nu se mai ia impozit pe dobanda.
Sunt comisioane care difera de la banca la banca.Sa le studiezi cu atentie! Pentru sume peste 1000 lei, sa zicem ca e avantajos.

| valsulnorilor a răspuns:

Din cate informatii am in prezent stiu ca se daduse o ordonanta a guvernului prin care se suspendase impozitarea veniturilor din dobanzi si tranzactii pe bursa, insa nu cunosc numarul ordonantei pentru a putea fi gasita si studiata dar cert este ca in prezent nu se plateste impozit pe veniturile obtinute din dobanzi bancare.

| sebastian_2565 a răspuns:

Persoanele fizice să nu mai plătesc impozitul de 16% pe dobânzile pentru depozitele la termen, de la 1 ianuarie 2009.