| Jagdtiger a întrebat:

Daca fac credit pe nevoi personale si ii dau banii in mana unui membru de familie care sa cumpere pe numele lui teren si sa construiasca o casa mai are banca dreptul sa-mi confiste casa in cazul in care nu voi mai putea achita ratele?

Mai are voie banca sa atace dreptul la casa chiar daca nu este in proprietatea mea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă tu acum ai luat 10.000 de euro și mâine sora ta cumpără pe numele ei o casă la țară cu ăștia 10.000 de euro și tu nu mai plătești nici o rată ești băgat în executare silită și ți se pune poprire pe venitul pe care îl ai.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ca bancile nu acorda credite de nevoi personale in suma mare fara garantie sau coplatitori, asa ca slabe sperante sa inseli o banca in modul cum te gandesti.
Si daca chiar ai putea se poate ca banca sa-ti faca plangere pentru inselaciune si sa te trezesti cu dosar penal si posibil o condamnare si o executare silita.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca nu da imprumut atat de mare fara garantie care sa acopera imprumutul!
Evident ca-ti ia casa sau masina, care trebuie sa fie mult mai scumpa decat imprumutul ala, ca banca sa se convinga ca poate sa-si recupereze banii, in caz in care tu refuzi sa platesti.

Oricum, tu nu poti face un asemenea imprumut daca nu ai nimic pe numele tau ca sa poate "garanta" pentru imprumut.

Ipotetic vorbind: daca tu faci imprumutul d ebani pe numele tau si girezi imprumutul cu casa ta, dar tu dai banii sorei tale sa-si faca casa si ea nu vrea sa-ti plateasca banii inapoi, banca nu este interesata de intelegerea ta cu sora ta, ci vine si-ti ia casa personala, sau te executa silit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La un credit pentru nevoi personale, banca se adresează ție să îi dai banii înapoi.

| mi25 a răspuns:

Ai auzit de confiscarea extinsa?