| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi pun apometre, voi mai diminua costurile de la intretinere?

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Oricum este bine sa-ti montezi apometre, pentru apartament platesti cat consumi, blocul mai are un apometru special pentru pierderi si acea apa in mod obligatoriu se imparte la toti locatarii blocului, dar cu siguranta vei plati mai putin, atunci vei economisi si tu altfel apa.

prfml
| prfml a răspuns:

Logic da, problemna este ca tot vei plati in plus, dar nu asa mult ca acum, toata apa care revine unui bloc este contorizata per total, deci vor fi pierderi, iar acele pierderi vor fi impartite intre locatari, mai grav este ca unele pierderi sunt de la anumiti locatari care au manevre la apometre, iar ce scutesc ei platesc restul de locatari. Cei care distribuie apa, s-au gandit ei cum sa nu iasa in pierdere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Da.
Se va vedea simtitor la plata.
O sa platesti in functie de consumul lunar. Nu mai platesti la comun si pausat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur, vei plati mai putin, dar tot vei plati.Vei plati pierderile pe care ar trebui sa le plateasca doar cei care "fura" apa, plus alte pierderi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frati; or de la 11 m cubi de persoana la 9-10 m cubi toata familia 5 persoane, e o mic maaare diferenta nu? puneti apometre, repede ca te jecmanesc altii de te rup.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles, nu vei mai plati pierderile si nici consumul exagerat al altora.

| gabi_7432 a răspuns:

Doar daca acum platesti mai mult decat consumi.