| Winners10 a întrebat:

Comparativ intre Audi Q5 SI BMW X3 ce ati alege. Incluzand toate costurile de intretinere si toate celelalte. Din cate stiu eu BMW-urile sunt cele mai scumpe la intretinere iar Audi clasanduse undeva pe la VW la intretinere. Dar dintre cele 2 care ati alege?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si Audi si BMW sunt marci premium asa ca sunt asemanatoare la costurile de intretinere... iar un SUV implica costuri si mai mari.

As alege X3 pentru design, interior si sportivitate.
As alege Q5 doar daca e vorba de ultimul facelift la interior

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In materie de aspect si confort, as alege X3-ul.
Pentru tractiune, Audi-ul.
Un seria 3 e mai ieftin la intretinere decat un A4, dar X-urile sunt foarte scumpe la intretinere, inclusiv seria 3 Xdrive. Iar ca sistem, e bun pe asfalt, distribuie puterea bine, fara sa piarda aderenta (traiectoria), dar in conditii alunecoase nu e spectaculos, e un 4x4 banal, pe cand quattro impresioneaza prin adaptabilitatea sa prin orice tip de teren.
Cred ca as alege totusi X3-ul, ca Audi e emblema cocalarilor batrani. X3 e o masina mai cu respect, datorita aspectului serios.

| JusTPauL a răspuns:

Daca compari x3 cu q5 e acelasi lucru ca si cand ai compara a6 si seria 5.
Q5 la interior x3 la exterior. Legat de transmisie o sa faci fata iarna fara nici un stres orice ai alege.
Eu am urcat in iarna pe semenic doar cu tractiune spate si cauciucuri din 2008, deci rele si nici un sofer bun nu pot zice ca sunt.
Ca si posesor de seria 3 si seria 5, desigur o sa recomand bmw dar orice alegere ai face o sa fie bine.

| Winners10 explică (pentru JusTPauL):

Daca tot ai BMW imi poti spune daca chiar sunt cele mai scumpe la intretinere asa cum se aude?

| JusTPauL a răspuns (pentru Winners10):

Sunt la fel ca la audi sau wv, poate doar la mercedes e mai scump cu vreo 10-20% fata de restul.
Treaba asta cu piesele scumpe e ca si cu consumul. "Nu imi iau bmw ca consuma mult".
Eu am media pe 3er 6.5% si pe 5ar 7.5%.
Ce trebuie sa intelegi e ca contraza mult si clasa.
Ca de exemplu seria 3 este ieftin la piese(poate doar ultimul model ce e mai scump).
Seria 5 din 2009 care il am eu e de nivel mediu, oricum deja intra la masina premium si totusi intretinerea e acceptabila.
Seria 7 sa zicem dupa 2003 in sus e scump tare la intretinere, la fel ca un A8 sau S-class.
X3 sau q5 sunt tot de nivel mediu in clasa lor ca suv.
Oricum va conta mult si motorizare.
Un prim exemplu daca iei un x3 de 2l o sa fie acceptabil. Daca alegi un 3l, deja se schimba greaba.
Ambreaj mai scump, discuri-plucute, ulei mai mult, filtre mai mari fara de un 2l. La suspensie ar trebui sa fie la fel.
Totusi ce modele de q5 si x3 te intereseaza? Nou/sh?

| Winners10 explică (pentru JusTPauL):

Cu motor de 2.0 tdi vreau... nu ma intind la 3.0. Si referitor la nou/sh aleg sh pentru ca nou depaseste cu mult bugetul happy insa nu sunt decis care din cele 2 sa aleg. Pana acum nu imi placea mai deloc bmw la interior, dar si-a luat acum cineva si am vazut cum s-ar zice pe viu nu doar din poze. La Audi parca e putin mai complex bordul. Nu stiu ce sa zic

| JusTPauL a răspuns (pentru Winners10):

Adevarul e ca audi face interioare faine si quattro e de vis.
La bmw interesant este la interior pozitia la volan. Esti putin mai jos fata de celelalte marci.
Daca deja ai vazut x3 ul la cineva, poti cauta si un q5 la anunturi, zici ca esti interesat si sa va intalniti. Asa poti sa dai o tura si cu un q5 sa vezi cum merge si cum se simte.