| Mario1994 a întrebat:

Daca imprumut 90.000 lei la BT ( Banca Transilvania) pe un an, cat trebuie sa platesc dobanda? Trebuie sa ii dau înapoi imprumutul 90.000 lei? Sau cum e treaba cu dobanda?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.bancatransilvania.ro/simulator-credite/ aici poti calcula

nici o banca nu iti da atat de multi bani

tu nu dai doar bani primiti plus dobanda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banca îți calculează, e mai complicat.
90000/12 trebuie să achiți pe lună.
Dta ai folosit banii băncii 90000 timp de o lună. În funcție de dobânda pe an, vei avea de plătit suplimentar dobânda per an la această sumă împărțită la 12.
Luna vitoare dta folosești din banii băncii 90000 minus 90000/12. La aceștia peste o lună datorezi dobânda aferentă acestei sume, timp de o lună plus rata lunară de 90000/12.
Și așa mai departe timp de 12 luni.
Dar dacă ți se aprobă un asemenea împrumut. Tu trebuie să demonstrezi că din veniturile tale poți plăti 90000/12 lunar.

| PuyaTimonel a răspuns:

La banii pe care ii imprumuti se adauga un procent din banii imprumutati la cei pe care ii dai bancii inapoi.
Dobanda e ceea ce castiga banca din urma imrumutului. Adica eu iti dau tie 10 lei si peste o saptamana iti cer inapoi 12 lei.