| alexandru5000 a întrebat:

Am o intrebare.Se poate lua un imprumut daca nu lucrezi, adica sa iei imprumutul sa-l pui intr-o banca si din dobanda sa platesti ratele? Multumesc!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merge, doar cu contract de munca in vigoare si in plus e un comision mare nu se merita sa faci imprumut. Mai bine cand ajunge vremea sa fi pe banii tai te descurci si daca vezi ca nu ai ce manca datoriile nu sant deloc bune sa fie acolo.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate. Contractul de munca este o garantie ca ai din ce plati. In plus, dobanda oferita la depozit este de 4-5 ori mai mica decat dobanda solicitata la credite, asa ca din dobanda primita nu iti poti plati edcat maxim un sfert din rata, restul trebuie sa ii dai tu de undeva. De exemplu, daca iei 10.000 de lei pe 5 ani si ii depui la termen cu dobanda, la sfarsitul celor 5 ani vei avea in total maxim 13.000 de lei. In schimb, vei avea de returnat bancii in jur de 18-19.000 de lei.