| anonim_4396 a întrebat:

Daca la un salariu de 2600 lei net angajatorul mărește salariul cu o treime, la cât se refera aceasta treime? Cât în plus la salariu? Scuzați-mă, dar mereu am fost prost la matematică. laughing chiar nu înțeleg laughing și nu, nu este temă la matematică. Pur și simplu unei cunoștințe urmează sa ii fie mărit salariu cu o treime și ne tot contrazicem în calcule. De aceea vă rog pe voi ne ajutați.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Salariul lui va fi de 3466 de lei.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O treime este: 1/3. Adică împarți salariul în 3 părți ca să afli cât este o treime.
După aceea mai adaugi o pătrime la salariul întreg.
2600:3= 866 lei
2600+866= 3466 (aproximativ)

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Rectificare: mai adaugi o treime.
(-_-winking・・・

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Am aflat astăzi. Salariul se mărește cu o treime la salariul brut.

| awspam a răspuns:

2600+(2600/3)