| ElectroFlash a întrebat:

Dacă mi-a furat cineva de pe card 300 de lei primește amenda daca este minor?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are cum sa-ti fure de pe card cineva, decat daca are cardul tau si iti stie codul de acces.
In cazul asta, cel care iti stie asa ceva ori iti este farte, parinte sau prieten foarte bun, si tu ai fost acela care i le-ai dat.
Fii mai explicit!
De unde stii ca ti-a furat cineva de pe card?
L-ai prins folosindu-ti cardul?
De unde-ti stie codul secret, fara de care nu se poate face nici o extractie?

| ElectroFlash explică (pentru Violleta2022):

A cumparat online

| Violleta2022 a răspuns (pentru ElectroFlash):

Folosind cardul tau?
De unde avea cardul tau?
De unde stia codul?
Poti dovedii ca a cumparat online cu cardul tau?
Mergi la banca si cere-le sa investigheze acea tranzactie care nu-i facuta de tine!

Deci, daca poti sa dovedesti ca el ti-a furat cardul si a facut comanda pe numele lui, dar platind cu cardul tau, atunci poti sa mergi la politie si sa-l denunti.

Daca tu singur ti-ai dat cardul online pe cine stie ce site virusat, acum cardul tau circula pe internet si cine area ccees la el, poate sa faca ce cumpaarturi vrea.

ASta este unul din motivele pentru care nu platesc niciodata cu cardul bancar, prefer paypalul, mai ales cand fac cumparaturi online. ca paypalul imi da banii imediat inapoii, daca ii anunt ca nu am primit marfa, in plus, neputand nimeni sa-mi folosesca contul paypal, in numele meu.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca poti sa dovedesti ca acea persoana ti-a furat banii si cum de unde stia acea persoana codul tau secret, probabil ca se poate face plangere la politie si parintioi copilului, iti vor returna banii.
Nu, minorul nu primeste amenda!
Dar tu cand acuzi pe cineva de furt, trebuie sa ai dovezi!
Le ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a furat bani de pe card a comis o infractiune, informatica cel mai probabil, deci va primi un dosar penal

| Vladtsgshusbs a răspuns (pentru suntserios):

Salut! Am 13 ani si am furat împreuna cu niste prieteni 1000 lei de pe un card. Ce se poate intampla? Ne putem împăca cu cel căruia i-am furat banii si doar sa ii returnam, sau se va ajunge direct la dosar penal sau scoala de corecție? Sunt foarte speriat si imi pare rau de ce am facut si sper sa rezolv tot doar cu returnarea banilor.

| gamersamp12 a răspuns:

O sa-l bata jandarmile daca-l prinde :]].