| Isabella05 a întrebat:

in luna Decembrie 2017 am returnat un produs comandat online de pe un anumit site. In contul meu urma sa-mi vireze suma respectiva, ceea ce s-a si întâmplat. Acum dupa 2 luni m-au sunat sa-mi spuna ca au restituit suma de doua ori dintr-o greseala, deci in loc de 450 lei am primit 900. Bun greseala lor, am avut banii pe card am facut plati, am avut si alte aprovizionari, depuneri, retrageri. Nu mi-am dat seama ca am primit suma dubla. Acum ei mi-au spus sa merg la banca sa depun suma in contul lor. Care ar fi obligatia mea sa-mi asum greseala lor? Ce lege ma obliga? De ce m-as deranja sa merg la banca sa restitui acesti bani? Cine imi plateste transportul poate eu nu am Banca numai la 40 Km, locuiesc in zona rurala. Poate lucrez nu am timp. Poate nu vreau, Poate i-am cheltuit si acum nu am. Ce lege ma obliga sa-mi asum greseala lor? As vrea o parere autorizata!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba ca tu te-ai imbogatit fara justa cauza si esti obligat sa restitui suma respectiva.
Daca nu o restitui de bunavoie atunci poti fi dat in judecata si vei plati mai mult, pot solicita dobanzi si cheltuieli de judecata.
Conform Codului civil, citez:
"Îmbogăţirea fără justă cauză
  ART. 1.345.Condiţii
  Cel care, în mod neimputabil, s-a îmbogăţit fără justă cauză în detrimentul altuia este obligat la restituire, în măsura pierderii patrimoniale suferite de cealaltă persoană, dar fără a fi ţinut dincolo de limita propriei sale îmbogăţiri."

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Obligatia exista. Nu iti pot da legea exacta, dar ei vor sustine ca tu ai putut verifica usor cati bani ai in cont, si sa observi ca ai suma dubla. In plus vor argumenta ca ai profitat cu rea credinta de greaseala lor pentru a utiliza banii primiti in mod eronat. Te sfatuiesc sa ii platesti, deoarece risti sa te dea in judecata si firmele mari au de obicei avocati suficient de buni cat sa castige.