| Emilian86 a întrebat:

Buna ziua
Din nou revin cu intrebari referitoare la achizitionarea unei case cu tot cu terenul aferent. In urma cu noua luni de zile am semnat un antecontract, am dat o suma de bani urmand ca intr-un an de zile sa mai achit si restul si sa perfectam actele de vanzare/cumparare ale casei. Problema este ca atunci cand a facut succesiunea, avocatul doamnei de la care cumpar locuinta nu i-a inclus casa in respectivul teren, motiv pentru care s-a intocmit acel antecontract, sperand ca intr-un an de zile va rezolva. Totusi, timpul a trecut si se pare ca inca mai dureaza pana vor iesi acele acte si se termina in scurt timp si termenul limita pana la care se poate da diferenta de bani. Intrebarea mea este, trebuie sa merg sa prelungesc respectivul antecontract sau las procura unei rude pentru a se ocupa in locul meu de aceste lucruri? Am vorbit cu doamna de la care cumpar casa si imi spunea ca trebuie sa merg in comuna unde este situata casa si sa platesc impozitul la casa si iarasi sunt nelamurit. Este de datoria mea sau a dansei sa plateasca acel impozit? Va multumesc de intelegere

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti da o procura speciala pentru cumparare, la o persoana in care ai incredere.
2.Pana la perfectarea vanzarii, respectiv incheierea la notarul public al contractului de vanzare-cumparare, nu tu esti proprietar si nu tu trebuie sa platesti impozitul ci persoana de la care cumperi.

1 răspuns:
| SorinelF86 a răspuns:

Cred ca prin notar si daca suntet toate partile de acord se poate prelungi perioada, insa cu procura pentru o alta pesoana ai grija sa fie de incredere sa nu pierzi bani aiurea. iar de platit pentru terenul respectiv in mod normal plateste proprietarul si ala inca nu esti tu, dar fiind ca vanzarea a inceput acum un an, nu stiu care a fost intelegerea intre voi dar se poate considera ca desi nu esti inca in acte proprietar, e datoria ta sa platesti pentru ca cel ce-ti vinde terenul te-a asteptat un an sa-i achiti toata suma cand putea cauta pe altcineva care ii dadea banii jos, daca am inteles bine