| darkfireforever a întrebat:

Daca Romania va trece la euro salariile din tarile care au aceasta moneda vor avea acelasi salariu ex: Un bucatar va castiga la fel in toate tarile?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Imagineaza-ti un trib din padurea amazoniana. Daca acestia decid intr-o zi ca vor inlocui podoabele din solzi de peste cu podoabe din pene de colibri, nivelul de trai nu creste.

Singurul mod de a trai mai bine este daca vaneaza mai mult si cultiva mai multe plante.

La fel se intampla si in economiile moderne, nivelul de trai nu creste miraculos doar pentru ca o moneda se schimba cu alta moneda.

Nivelul de trai va creste numai atunci cand Romania va produce mai mult, mai eficient, si va fi mai bine administrata.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, logic ca nu, fiecare tara are economie ei indiferent de moneda, trecerea la euro va insemna doar o simpla conversie

| BogdanDediu a răspuns:

Normal ca nu poti tu sa compari Romania cu Italia la salarii?

| DannyR0 a răspuns:

Nu. Inseamna ca in loc de 1200 ron el va castiga 300 euro si nici decum nu va trece la salariile occidentale si nici nu inteleg de unde aceasta idee. De fapt prin trecerea la zona euro preturile vor creste treptat, si nu o sa mai gasesti produse ca acum la 50 bani, 2 lei, minimul fiind 1 euro, insa sa nu se inteleaga gresit, o sa existe produse la 10 eurocenti insa acestea la randul lor se vor scumpi.
In concluzie in loc de 1200 ron se va castiga 300 euro, iar salariile nu vor avea de suferit din cate stiu eu, insa se poate sa ma insel big grin