| anonim_4396 a întrebat:

Peste 9 ani România trece la moneda Euro, c am tîrziu nu?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Eu cred ca nici n-ar trebui sa ne propunem sa trecem la Euro. Este o moneda mare, care ne scumpeste exporturile si asupra careia nu avem control.

14 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Poate nici atunci.Romania trebuie sa indeplineasca anumite conditii - cresteri economice vizibilele de exemplu.
Imi este greu sa cred ca se va realiza in noua ani ce nu s- a facut in 27!
In tot cazul NU cred ca Romania va face fata.
Imi pare rau ca sunt pesimista!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Corect, nici eu nu cred, dar asta se tot vorbeste pe la televizor, minciuni clar.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta e realitatea din pacate, macar sa speram ca noua o sa ne fie bine in alte locuri daca aici nu.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pana atunci multa lume de aici ar fi stabilita in alte tari din occident, nu ar mai avea nici un rost trecerea asta la euro.

| Kogaion a răspuns:

Nu cred ca o sa mai existe UE pana atuncilaughing Si oricum, poate sunt eu prea nationalist, dar prefer LEUL, nu de alta dar pana la urma nu dai socoteala nimanui cand tiparesti bancnote si trecerea la euro daca nu vor reusi sa faca mai multe locuri de munca si sa mareasca exporturile EURO=FALIMENT pentru noi.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

De abia atunci?

| AKARA0 a răspuns:

În România n-o să se facă nimic.
Doar cu gura, atât.

| pufipo a răspuns:

Buna, da e sigur peste 9 ani?
ca noi trebuia sa fi trecut la euro in 2020
si daca se desfiinteaza UE, nu mai trecem la euro (ce trist) laughing)

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

E bine de ce nu ca de mult spune ca intra dar cand intra o data

| Cassiopea a răspuns:

Cine stie ce ne va aduce viitorul?happy oricum eu prefer hartiile de leu pentru ca sunt din plastic, euro sunt de hartie si imediat se rup

| marmeladacupaine a răspuns (pentru Cassiopea):

Eu prefer hartiile euro, se trag mult mai usor la imprimanta in comparatie cu polimerul.

| Hyp a răspuns:

Si daca am trece la euro crezi ca salariile ar crește?