| anonim_4396 a întrebat:

Daca un minor are un cont in banca (l-a primit ca si urmas) i s-a spus ca poate scoate banii la 18 ani.
ii poate scoate inainte sa implineasca 18 ani, cu acordul unui tutore?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai un tutore desemnat de catre o instanta tutelara? Art.110(C. civ.): "Tutela minorului se instituie atunci cand ambii parinti sunt, dupa caz, decedati, necunoscuti, decazuti din exercitiul drepturilor parintesti sau li s-a aplicat pedeapsa penala a interzicerii drepturilor parintesti, pusi sub interdictie judecatoreasca, disparuti ori declarati judecatoreste morti, precum si in cazul in care, la incetarea adoptiei, instanta hotaraste ca este in interesul minorului instituirea unei tutele"."

Art. 142 aliniat(2): " Nu sunt supuse administrarii bunurile dobandite de minor cu titlu gratuit decat daca testatorul sau donatorul a stipulat altfel. Aceste bunuri sunt administrate de curatorul ori de cel desemnat prin actul de dispozitie sau, dupa caz, numit de catre instanta de tutela."

Deci, in situatia in care ai un tutore desemnat, banii din banca nu pot fi retrasi nici cu acordul tutorelui.

| mami a răspuns:

Nu, mergi la banca unde sunt banii si acolo primesti raspuns de specialitate

| valentingb a răspuns:

Depinde de contract, de specificatiile sale. Dar probabil ca nu.Mergi la banca.

| emaregina2000 a răspuns:

Nu. Daca mama ta sau tatal tau sau o ruda apropiata au pus contul poti cu ajutorul lor.