| anonim_4396 a întrebat:

Daca un roman isi cumpara masina second din Germania, trebuie sa cunoasca germana? Sunt greu de completat actele? Pretul de pe Mobile.de este pretul ce trebuie clientul sa-l plateasca? Sau trebuie sa plateasca si TVA.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa stii germana, sunt multi dealeri care nu prea inteleg engleza. gasesti insa pe mobile si informatia asta

| RRoberto2018 a răspuns:

Salut. Ar trebui sa stii putina germana daca vrei sa-ti iei de pe Mobile.de. si da, aici pretul este cu tot cu TVA, iar actele nu sunt greu de completat, doar ca trebuie sa mergi acolo dupa ea
Daca vrei sa-ti iei masina, de ce nu cauti in Romania? Internetul si pietele sun pline de masini " pentru toate buzunarele " Te intalnesti cu vanzatorul, vorbiti aceeasi limba, vezi masina, dai o tura cu ea, si altfel negociezi. Asta e parerea mea, tu faci cum vrei... Sa ai bafta!

| Dorian88 a răspuns:

Nu trebuie sa stii germana...majoritatea stiu engleza, iar daca nu stiu engleza totul devine mai amuzant ca va intelegeti prin semne... Si nu, nu platesti TVA. Singurul lucru ce trebuie sa-l platesti in plus sunt numerele galbene pe 5 zile, asta doar in cazul in care masina nu are TÜV pentru a putea fi inmatriculata