| SingleForOne a întrebat:

Dacă vreau să fac o mică afacere prin vânzarea de produse Oriflame, eu fac profit doar din discount-ul oferit de compania respectiva.

Cum și când ar trebui să raportez profitul impozabil?

6 răspunsuri:
| SingleForOne explică:

Nu este o afacere ca un SRL, nici măcar PFA, ci o altă metodă mai simplă de a face bani prin discount. Asta este relevant ca persoana fizică, fără PFA?

| mODIN a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu ai cum sa incasezi bani de nici un fel fara SRL, PFA, PFI sau II

| SingleForOne explică (pentru mODIN):

Teoretic, da. Dar aceștia care fac vânzări ca Oriflame sau suplimente naturale sau alte produse prin afiliere sau MLM, cumpără produse datorită unor discount-uri, și le vând mai departe la preț întreg clienților, iar cei care vând păstrează restul.

| mODIN a răspuns (pentru SingleForOne):

Stiu cum functioneaza MLM-urile, dar chestia e ca n-ai voie sa incasezi venituri legal in nici o forma daca nu esti inregistrat ca SRL, PFA, PFI sau II. La fel cum e si cu meditatiile, de exemplu. La negru poti vinde fara asa ceva, dar nu legal.

| SingleForOne explică (pentru mODIN):

Nu mi se pare că "încasez" profit când le vând la preț întreg, iar mi-e îmi rămâne "restul".
Dacă ar fi să fac PFA sau SRL, sub ce cod caen intră?

| mODIN a răspuns (pentru SingleForOne):

Profit inseamna ca vinzi un lucru mai scump decat l-ai cumparat, sau pe mai multi bani decat ti-a luat sa-l produci.

Legat de cod caen nu stiu sigur, probabil ceva in zona de 'comert cu amanuntul'.