| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa imprumut un cunoscut cu o suma mare de bani, cum pot proceda astfel incat sa ma asigur ca ii voi primi inapoi (si pana la o anumita data)? Se face contract?

Răspuns Câştigător
| Ben. a răspuns:

Nu imprumuta pe nimeni cu bani! decat in cazul ca nu vrei sa-l mai vezi.

12 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ori prin notariat, ori cu o chitanta incheiata de mana, care sa cuprinta absolut toate amanuntele in legatura cu persoanele, suma imprumutata, termenul pentru care se acorda imprumutul precum si locul la care se va face restituirea acestuia. Chitanta de mana va cuprinde si semnaturile creditorului si debitorului precum si sintaxa "bun si aprobat".

| mami a răspuns:

Chiar nu ai ce face cu banii tai, atunci imprumuta-i cunostintzei tale ca stie aceasta ce face cu ei
eu nu as risca, sincer

chiar si cu contract de imprumut, risti sa umbli prin judecatorii sa iti recuperezi banii
daca vrei sa-ti ajutzi cunostintza, indrum-o la banca

auran
| auran a răspuns:

Daca iti ridici intrebari de acest gen, mai bine nu-l imprumuta
oricum, mergi la un notar - te va indruma el cum sa procedezi

lolita
| lolita a răspuns:

Da, mergi la un notar si stabiliti data cand ii va returna, daca acesta nu respecta data, ii se va trage din salariu in fiecare luna o suma de bani pana cand isi va achita datoria. te sfatuiesc sa faci contract deoarece eu am patit-o cu o suma foarte mare de bani care nu mi-a fost returnata nici in ziua de azi dupa aproape doi ani. succes.

| machupicchu a răspuns:

Garantie imobiliara, iar forma de garantare sa fie contractul de vanzare cu clauza, in care sa se stipuleze ca in caz de... pierde dreptul la casa... sau o alta forma asemanatoare pe care o vei gasi la un notar (obligatoriu cunoscut)

| JustMeFlory a răspuns:

Du'te la notarhappy...acolo vei parcurge pasii necesari prin care dupa un timp iti vei primi suma de bani inapoi!
Succes!

| andi a răspuns:

Nu imprumuta bani...ai sa devii atlet de la atatea alergari....sa ai recuperezi...

| cotzobel a răspuns:

Mergi la un notar public. el iti va da toate detaliile

| sorana_1576 a răspuns:

Cel mai bine sa nu imprumuti bani la oameni straini, deoarece lumea acum cind vede banii, uita si de la cine i-a luat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi cu persoana în cauză la un notar și faci un contract de împrumut financiar cu toate drepturile și obligațiile ambelor părți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste "search" sa vezi ce am scris eu despre impruluturi. Cred ca-ti va folosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua nu cunoasteti pe cineva care imi poate oferi 3000euro pe o perioada de 6 luni dar cu acte in regula pentru ca am nevoie de bani urgent.Cine vrea sa ma ajute va rog sa ma contactati la nr de tel 0722111000.VA MULTUMESC