| Samariteanul a întrebat:

Daca vreau sa ma mut intr-un alt oras intr-o garsoniera cam la ce costuri ar trebui sa fiu atent(apa, gaze etc), cate costuri si utilitati ar trebui sa iau in calcul si unde sa merg sa le platesc?
De asemenea unde merg sa platesc chiria/intretinerea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Chiria trebuie sa platesti proprietarului, iar intretinerea (cheltuielile de bloc) le platesti administratorului blocului.
Facturile utilitatilor, de obicei, le poti plati la banci /automate, prin internet sau la caseriile furnizorului.
Trebuie sa ai mare grija ca facturile sa le platesti la timp (chiar daca nu le primesti), altfel te trezesti repede cu deconectare, dupa care trebuie sa achiti si taxa de deconectare + reconectare + penalitati de intarziere!

Toate aceste obligatii le poti discuta cu proprietarul.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiria platesti cumte intelegi cu proprietaru, platesti in mana, sau mai recomandat printr-o metoda prin care poti avea chitanta gen depui banii in contul prorpietarului etc.
Preturile facturiilor varieaza in functie de consum, de ce necesitati ai nevoie. Tinand cont ca ai precizata garsoniera, de aicea deduc ca o sa stai probabil singur: ca estimativ Curentul