| Adrianxhx a întrebat:

Salutare!
Poate o sa stârnesc câteva reacții amuzante dar am si eu câteva întrebări!
O sa ma mut singur într o garsoniera cu chirie și nu știu cum de procedează pentru ca am locuit toată viata la casa cu părinții!
Deci!
Chiria o plătesc la proprietar, asta I logiclaughing)
Dar întreținerea? Gen gaze curent apa etc cui trebuie sa le plătesc? Unde le achit?
As fi foarte recunoscător dacă ați răspunde, va mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiria o platesti la Agentia care iti inchiriaza apartametul.
intretinerea se plateste lunar la Asociata de locatari.
Gazele, curentul, internetul, telefoanele toate sunt facturile tale la care trebuie sa suni si sa faci "deschiderea" in ziua cand te-ai mutat, ca sa dai citirea contoarelor, sa nu platesti si ce au consumat cei care au stat inaintea ta.
Si din acel moment ai obligatia sa platesti in timp, toate facturile, ca sa nu ti setaie internetul, apa, gazul, curentul samd.
Nu-ti va fi usor si pentru incepute ste bine sa nu cheltui pe mancarea de afar si pe plimbari si distrcatii, ca un salariu de 3000-4000 lei, abia va ajunge sa-ti platesti chiria, intretinrea, apa, gazul, mancarea samd.
Ca sa stii unde platesti apa, gazul, curentul electric, internetul... vezi ca scrie pe factura care o vei primii de la fiecare furnizor, unde si cum trebuiesc platite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le platesti la asociatia de proprietari.
Daca e vorba de un bloc mare majoritatea asociatiilor au soft uri care trimit facturile online si le platesti prin transfer bancar.

La blocurile mai mici si mai vechi se plateste ori prin transfer ori direct la caseria administratiei.

Oricum iti va explica proprietarul procedura.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Vin cu o completare, nu toate utilitatile se platesc la asociatia de proprietari, spre exemplu gazu, curentul, cablul le vei plati direct firmele cu care are proprietarul contract

| StoicAnalysis a răspuns:

Vorbesti cu proprietarul. Nu peste tot e la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti plati online sau la caseriile firmelor cu care faci contract..sau daca proprietarul vrea, ii transferi lui banii si face el platile, daca e de incredere..depinde cum te intelegi si cu el! intreaba-l pe el, stie cel mai bine!