| Demoiselle a întrebat:

va rog sa ma ajutati...Voi sta intr-o garsoniera in alt oras. Va trebui sa platesc chiria pe prima luna + avansul (echivalent cu chiria pe inca o luna).
Eu daca o sa gasesc o chirie mai buna in decurs de o luna, cum procedez? Merg la proprietar si ii spun ca vreau sa plec? Sau sunt legata de el prin contract?
Imi va da avansul inapoi?
Dar daca plec in mai putin de o luna? Imi va da tot restul de bani inapoi?
heeelp. multumesc

3 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Vorbesti cu proprietarul termenii astia daca nu semnati contract. La fiecare e diferit.

Daca e cu contract, citesti acolo cum e treaba.

| olian a răspuns:

Buna,daca ai facut cu el contract este mai complicat, deorece in contract bine spune ca daca vrei sa pleci trebuie sa anunti propietarul cu o luna, 2 sau3 depinde de contract, si mai este posiblitatea sa lamuresti cu el treaba asta sa cadeti de comun accord, dar oricum trebuie anuntat propietarul din timp ca sa aiba si el timp sa isi caute alt chirias si asa poate iti primesti si avansul fara probleme!

| JustRoxanne a răspuns:

Depinde de proprietar daca iti da sau nu banii inapoi.