| imihaistoian a întrebat:

Daca vreau sa pun masina persnala pe firma trebuie neaparat sa merg la notar sau o pot face si gratuit luand un contract model de pe net si semnat intre asociat sau administratori si cel care pune masina?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Fa contract de comodat, sa iti poti muta si benzina si eventualele reparatii pe firma.
Vezi ca daca nu ai cifra de afaceri de 65.000 euro te baga din start la microintreprinderi, nu se mai deduc cheltuielile, dai 3% din incasari. Nu mai e asa mae smecherie, vorbeste cu contabilul.
Cat despre contract la fel, vorbeste cu contabilul. Nu e obligatoriu, dar cum esti si proprietar si administrator mai bine e sa-l faci prin notar pentru o data certa (sa nu se poata zica vreodata ca l-ai facut ieri si l-ai antedatat).
Bafta

2 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Deci problema asta am avut-o si eu happy
si la fel cu au spus cei de dinaintea mea aveam de optat intre comodat si inchiriere...
si sincer sa fiu am optat pentru comodat, ca sa pot deduce toate cheltuielile, contractul de comodat nu este necesar sa fie notarizat, pentru ca este un contract civil cu titlu gratuit, si sub semnatura privata... deci nimeni nu o sa iti spuna nimic... in plus vezi ca gasesti modele de contract de comodat pe net! eu asa am facut si pentru sediul social/punctul de lucru, tot comodat cu titlu gratuit, pe 10 ani big grin

| kyte a răspuns:

Merge un contract de comodat sau un contract de inchiriere.deci nu trebuie sa mergi la notar poti sa il completezi si tu.Astea din cate stiu eu