| AlexSM86 a întrebat:

Urgent! Mai este cineva care a trecut granita de la Giurgiu cu o masina care nu era pe numele lui, ci pe numele unui membru din familie (nu pe firma)?
Daca da, pot trece cu un contract decomodat semnat de ambele parti fara sa ma mai duc la notar? Trebuie sa fie in engleza sau e suficient in romana?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un contract de comodat sa fie valabil nu se cere forma autentica, este destul daca este sub semnatura privata. Totusi, din experienta, stiu ca in asemenea cazuri mai intotdeauna s-a incheiat in forma autentica, la un notar public, actul autentic avand o forta probanta mult mai mare decat un inscris sub semnatura privata. Este destul sa fie in limba romana. Numai bine!

1 răspuns:
| AlexSM86 explică:

O sa raspund acum din proprie experienta, in cazul in care mai e cineva care are aceeasi problema si vede intrebarea mea.
Am intrat in Bulgaria pe la vama din Giurgiu, nu mi-au cerut decat buletinele celor care sunt in masina, talonul si asigurarea masinii (nici macar permisul de conducere tongue).