| Bonbardieruldeweekend a întrebat:

Dau funda. Care banca e mai buna BRD sau Banca Transilvania? Care este mai accesibil si usor de folosit contul pentru persoana fizica? Nu vorbesc doar de comisioane ci de accesibilitate si simplitate. Multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti deschizi cont bancar la banca cea mai apropiata de casa ta, ca sa-ti fie usor sa ajungi.
Nu-i nici o banca mai buna decat alta, toate au acelasi sistem de operatiuni si acelasi procentaj de comisioane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi pe BT are comisioane mai puține și mai mici. La utilizare nu exista diferențe, ca procedurile bancare sunt aceleasi

| Andreeush a răspuns:

Încearcă Banca Transilvania.

| StrongHeart a răspuns:

Ing laughing

| REMiXDJ a răspuns:

Toate bancile au simple procedurile de lucru cu bani pe cont - depunere-si-retragere. Ordinea ca banci cu servicii bune e asa: BCR, ING Bank, Transilvania, BRD.Fa-ti cont, vorbeste cu oficiantul bancar sa iti faca card de debit(de debit, nu de credit) VISA international, ceri sa ai atasat la acel card si un cont in valuta in dollari sau euro ce vrei tu, sa iti activeze si serviciul de alerte prin SMS (cand o sa primesti sau se vor retrage bani din cont la orice ora din zi sau noapte vei primi pe telefonul tau mobil un SMS de informare cu date), si sa iti activeze si serviciul MyBank ca sa poti face ce vrei tu de acasa direct prin internet ce vrei tu pe cont(securizarea este maxima si nu sunt probleme daca faci direct de acasa de pe PC prin internet tranzactii bancare). Poti cere la banca sa ti se dea detalii si sa iti dea si o brosurica cu detalii la comisioane, plati pe internet, MyBank, etc. - adica detalii cum se face, etc.Atfel, cu cardul activat, ai cont in lei, cont in valuta, poti face plati pe net direct, poti transfera bani, poti prin MyBank sa limitezi suma de tranzactii, poti sa blochezi in siguranta maxima contull tau si apoi sa al deblochezi, etc.La banci ai si acele bancomate unde poti introduce bancnote sa iti incarci contul de card.Deci, eu am carduri asa la ING Bank si BCR si pot sa iti spun ca sunt multumit, plati online ok, transferuri la fel, bancomatele ATM merg bine, deci ramane tu sa alegi.Pe net poti vedea pe ING.ro sau pe BCR.ro ce carduri visa au - ai date si comisioane cat se percepe taxa de deschidere card, cont, cat e taxa anuala, ce comisioane sunt la tranzactii, etc.Informeaza-te intai si apoi te hotarasti ce card vrei.Important la card este ca taxa anuala de intretinere cont sa fie mica si acel xard sa poata face plati si pe internet, in rest celelate comisioane sunt foarte mici si se incadreaza in limite normale. Unele banci jegoase au taxe mari de intretinere anuala cont referitor la anumite modele de carduri.

| DanyDav a răspuns:

Unicredit, dar depinde ce vrei sa faci cu acel cont spre exemplu piraeus are facilitati de depozit si retragere cu comision 0 la termen, deci cauta ca gasesti pe net si comaratii, alegi ce crezi ca ti se potriveste.