| anonim_4396 a întrebat:

Bună, cineva și-a deschis 2 conturi lei/euro(la banca Transilvania) anul trecut; de atunci nu a mai folosit nici n.a mai pus bani in cont ce trebuie să facă pentru a activa contul? nu se află în țară acea persoană

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contul este activat. Eu am cont la BT, in euro, nefolosit de ani de zile si nu mi l-au sters. Cand am vrut sa-l sterg, fetele de la banca, m-au rugat sa nu fac asta ca nu ma costa nimic. Probabil cu cat au mai multe conturi, cu atat mai bine este vazuta banca!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie să facă nimic. Contul ei activ de la momentul deschiderii

| DianaDyi20 a răspuns (pentru suntserios):

Am căutat acum pe net și am găsit că cică daca nu îl folosești ei ți-l închide ar trebui să mă dus să-l activez

| DianaDyi20 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Duc*

| CassiCass a răspuns (pentru DianaDyi20):

Contul e încă deschis posibil sa fie inactiv dar se activează automat la prima tranzacție.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru CassiCass):

Deci poate pune banii liniștit pe card nu?
Nu trebuie să merg la bancă să activez ceva?

| DianaDyi20 a răspuns (pentru CassiCass):

Sa făcut prima tranzacție din străinătate către cel în euro dar nu sa activat cardul

| Naavin a răspuns:

E cumva BCR George? Din ce stiu eu, se desfiinteaza automat dupa ceva timp daca soldul contului este zero. In afara de George, si mai ales daca avea sold mai mare decat zero, contul este activ