| alexa11 a întrebat:

DAU FUNDA la o expozitie de fluturi exotici erau cate 5 fluturi de fiecare specie de fluturi de zi si cate 3 fluturi din fiecare specie de fluturi de noapte, in total 141 exemplare. toti fluturii de noapte erau cu 39 mai putini decat fluturii de zi. cate specii de fluturi de zi si cate specii de fluturi de noapte au fost? dau funda cui rezolva problema corect

Răspuns Câştigător
| Eyleen a răspuns:

Numarul de fluturi de noapte =51
Numarul de fluturi de zi =90

90+51=141
Asta este raspunsul?
Fundita?

3 răspunsuri:
| foreverANDaDAY a răspuns:

Eu am rezolvat problema prin segmente am desenat doua segmente de lungime egala apoi am adaugat la unul dintre segmente 39(fluturii de zi) apoi am scazut din nr total(141) pe 39 apoi am impartit la 2 (141-39):2=51 nr fluturilor de noapte iar speciile de fluturi de noapte sunt 51:3=17 fluturi de zi sunt 141-51=90 adica nr specilor este de 90:5=18
sper ca te-am ajutat funda?
in ce clasa esti?

| F. a răspuns:

17 specii fluturi de noapte, 18 specii fluturi de zi
deci notam fluturii de noapte cu x astfel x+x+39=141 => x=51
y-nr. speciilor de fluturi de noapte => 3y=51 => y=17
flutrii de zi sunt x+39 =51+39=90
Z-nr speciilor de fluturi de zi => 5z=90 => z=18

Rasp final : 18 specii de fluturi de zi, 17 specii de fluturi de noapte

| F. a răspuns:

Poti face proba si vei vedea ca e corect happy