| anonim_4396 a întrebat:

De ce omul e mult mai avansat decat orice animal de pe pamant? De ce mai demult erau mai multe specii de oameni, iar acum e numai una? Cand erau mai multe specii, acesrea erau prietene, sau in relatie de concurenta? Din cate am inteles, fiecare specie a avut o abilitate a sa, dar a noastra a avut creierul si rezistenta(la alergare); a adevarat? celalalte specii ce abilitati au avut?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Omul e cel mai avansat animal de pe Pamant dar niste specii din genul Homo care erau doar cu putin inferioare fata de noi se pare ca sunt printre cele mai idioate pentru ca nu au reusit sa se adapteze la mediu si sa supravietuiasca.
Pana si cimpanzeii se pare ca dau clasa in acesta privinta, desi sunt considerate niste specii inferioare fata de hominide.
Imi place de tine, in sfarsit vad un evolutionist cu spirit critic.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul este o fiinta care are un neocortex mai evoluat,dezvoltat ca alte primate, acum de ce doar omul nu stim exact de ce,stim ca suntem si ca au fost si alte speci dar nu speci de oameni, alte speci din genul homo,dar acele speci nu chiar au disparut exista si azi cimpanzei,gorilele,uragutani, omul nu exista pe vremea aia nici cimpanzeu, ce e azi nu exista atunci, ca uni spun de ce mai sunt maimute daca au evoluat in oamenii ca nu toate maimutele sunt o singura specie si mai multe, apropo o specie nu evolueaza in una existenta ar fi si culmea, maimutele nu sau trezit oameni peste noapte, vorbim de un proces de evolutie care se intinde pe milioane de ani, in fapt cand omul s-a putut numi om e greu de spus, fiecare animal are abilitati in fapt oricine poate observa ca fiecare animal e adaptabil mediului lui

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

EU CRED CA MEDUZELE SUNT CELE MAI AVANSATE; pare-se ca sunt cele mai vechi vietuitoare terestre care au reusit sa se adapteze cel mai bine schimbarilor!winking laughing tongue

| Bărbatul007 a răspuns:

Daca esti credincios oarecum poti sa spui ca suntem creatia lui Dumnezeu principala si de aia suntem asa inteligenti,oricum e o întrebare buna,dar faza ca existau mai multe specii de oameni, nu stiu daca e asa, poti sa detaliezi? Eu stiu ca omul are o singura specie care in decursul timpului a evoluat si va evolua, gen homosapiens etc, nu?

| RAY a răspuns (pentru Bărbatul007):

Nu au existat mai multe specii de oamenii si mai multe speci din genul homo