| Anonimul151 a întrebat:

De aproximativ o săptămână, am cumpărat o carte de colorat cu animale pentru copii de la cineva de pe fiverr ( am plătit și a facut-o cum am dorit ), am încărcat-o pe amazon, după câteva zile au acceptat-o, iar după a început să fie "live" pe platforma. Se puteau primi comenzi.

Din păcate, pana acum nu am nici o comandă...

Ce aș putea face ca să generez vânzări? Promovare plătită pe amazon kdp? Promovare pe diferite grupuri de Facebook cu astfel de subiecte?( pe grupuri de Facebook e gratuit ), dar nu știu ce șanse am...

Dacă e pe amazon kdp, ei mi au dat ISBN-ul, ca să am mai multe șanse la vânzare o pot vinde fizic? Adică, sa contactez atât edituri din România, cât și din străinătate... pentru a vinde cartea. Aș avea mai multe șanse?

Sau nu am voie să o vând fizic? Adică de ex ei să o cumpere... și să o vândă mai departe. Sau să o printeze ei.

Ce altceva aș putea face?
Prețul cărții este 6.99$. Dar, pentru străini nu este o sumă mare. La noi în România ar fi echivalentul a 32, 14 LEI.

Este prea mare prețul cărții? Aș vrea să am vânzări, pentru că am plătit destul pentru a putea lua cartea pentru a o putea vinde. Și nu aș vrea să fi făcut asta pe degeaba...

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Faza e că varianta asta cu cărți de colorat pe Amazon e deja suprasaturată rău de tot. Numai săptămâna asta am auzit vreo trei persoane care îmi ziceau că încearcă asta. Nu prea ai ce sa faci, e competiția prea mare...

| Anonimul151 explică (pentru mODIN):

Știu, dar chestia e că am întrebat pe un grup de amazon kdp atât din străinătate, cât și din România. Cei mai mulți au spus ca pentru început e ok să încep prin carte de colorat... Iar eu, pentru că mi am dorit să fac chestia asta am investit în carte. Și nu vreau să fie degeaba. Mi aș dori ca macar investiția să o scot, chiar dacă nu am profit.

Știu, sunt extrem de mulți vânzători care vând cărți de colorat, ca e suprasaturată această nișă pe amazon. Dar, acum chiar dacă aș vrea să încerc altceva, altă nișă. Faptul că am plătit deja. E consumat. Sper totuși că va fi ceva... Măcar cum spuneam, investiția să o recuperez.

| mODIN a răspuns (pentru Anonimul151):

Vinde-le cunoscutilor sau intreaba-i daca stiu ei pe cineva care ar fi interesati. Am observat ca atunci cand o piata online devine suprasaturata oamenii tind catre ce se gaseste local.

Am o cunostiinta care vinde buchete artificiale pentru nunti. Nu pot efectiv sa inteleg cum ar da cineva 800 de lei pe un bat cu niste sclipici si panglici lipite de el, dar uite ca ii merge foarte bine. Ea nu vinde decat la noi in oras, nimic online, ca s-a lamurit ca asa nu-i merge.

| Anonimul151 explică (pentru mODIN):

Sincer să fiu, aș vrea să le vând cunoscuților dar chestia este că ori nu ar vrea, ori ar avea o părere ciudată ori ar fi invidioși că încerc sa fac chestia asta. Deci... chiar nu știu...

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Incep prin a te felicita ff tare ideea, intrresant ca ti-a venit in cap sa faci asta, bravo. Pe Facebook, pe grupuri, e naspa tare.
O fi gratuit dar nu e mare brânză. Stiu ce zic din experienta, ca si eu ma ocup de network marketing.
Dar m-am descurajat un pic. Poti incerca sa faci promovare platita ca zic eu ca e rentabil.
Nu te grabi insa mai asteapta sa vezi ce raspunsuri primeşti aici. Poate mai e ceva de care noi nu stim.
Unde o pot gasi? Vreay sa o vad si eu Toate bune!

| Anonimul151 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

De aceea am zis și eu... Pe grupurile de Facebook știu că nu fac mare lucru, pentru că am încercat. Am postat pe grupuri din străinătate de amazon kdp. Și nimic...

Dacă dorești, îți pot trimite în privat.