| LanguageMaster a întrebat:

De ce a fost liberalizată piața energiei electrice?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca guvernul obtine mai multe taxe din chestia asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a lasa liber furnizorii sa percepe preturi cat nu le este rusine.

| sierra1 a răspuns:

De la un punct, statul nu mai ține sub aripă totul. Așa le-am promis celor de la ue

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru eficientizare, lasand mai multi operatori pe piata s-ar crea o concurenta si implicit preturi mai mici. Tu ca si consumator ai putea alege furnizorul care iti ofera cel mai mic pret.
Problema cu preturile la energie nu tine neaparat de liberalizare, pur si simplu e un context global nefavorabil, lucru care a dus la cresterea preturilor. problema e ca s-a sincronizat contextul cu liberalizarea la noi si toata lumea are impresia ca liberalizarea e problema.

| Brizbriz a răspuns:

Din lacomie... evidenthee hee

| danbnz a răspuns:

Ca sa se imbogateasca si mai mult bogatii.