| ChristinaGM a întrebat:

De ce am nevoie daca vreau sa.mi deschid un magazin(de haine) sau ce trebuie sa stiu, asa in mare?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Ar fi multe de spus si pe povestit. In principiu ai nevoie:
1. un spatiu, inchiriat sau al tau, unde va fi magazinul
2. ai nevoie de un plan de afaceri, respectiv un plan despre cum vrei sa functioneze, cat vrei sa investesti, cati bani poti pune la dispozitie, sa iti calculezi cheltuielile (apa, chirie daca e cazul, incalzire, salariu impreuna cu taxele catre stat, mobilier, renovari si amenajarea spatiului, curent, marfa etc)
3. sa te inregistrezi in Registrul Comertului.
4. Depinde pentru ce tip de societate optezi (SRL, Intreprindere Individuala, Fersoana Fizica Autorizata) si ai nevoie de serviciile unui contabil pentru a te ajuta cu documentele necesare.
5. Sa iti gasesti furnizori
Si multe altele, dar care vin pe parcurs. Trebuie sa ai un plan foarte bine pus la punct, daca vrei sa ai succes.

Sper ca te-am putut ajuta ș)

1 răspuns:
| Brotacelul a răspuns:

Mai exista varianta magazinului online care te scapa de anumite elemente specifice magazinelor fizice, gen spatiu inchiriat, un numar mai mare de angajazi, cheltuieli de intretinere si multe altele.
Daca vei lua in calcul varianta aceasta, iti recomand www.ucoz.ro pentru ca iti poti face un magazin online cu unul dintre cele cateva sute de sabloane responsive si complet personalizabile (un sablon responsive poate fi vizualizat de pe orice dispozitiv conectat la internet), poti vinde un numar nelimitat de produse sau servicii, iti conectezi domeniul propriu.ro/.com si poti accepta plati cu cardul bancar sau prin PayPal. Toate optiunile acestea, precum si altele pe care nu le-am mentionat, se gasesc la 9.99$/luna! Sper ca te-am ajutat.