| Hkhtfcvhu a întrebat:

De ce tip de afacere am nevoie pentru a vinde lucruri diverse (reselling)? Si de ce capital am nevoie pentru a deschide firma? (Adica sa o tin deschisa ca din cate stiu e nevoie de 100 lei parca sa ramana deschisa)

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Ca și cod CAEN, ai nevoie de unul din grupa 4000, depinde ce fel de produse comercializezi și în ce mod (magazin fizic, distribuție, online).
Pentru a deschide firma ai nevoie de 200 de lei, capitalul social, cumperi ștampila, Registrul Unic de Control, diverse taxe pentru înregistrare la Registrul Comerțului etc. Modo grosso, undeva la 1000-1200 de lei. Astea doar pentru constituirea firmei.
Nu este nevoie propriu-zis de vreo sumă ca s-o ții deschisă, chiar dacă n-ai activitate, dar în caz că deschizi SRL va trebui depusă declarația de impozit pe zero, iar asta o face doar un contabil autorizat, cu semnătură electronică și certificat digital, deci să iei în calcul și onorariul lui.
În rest, depinde de tine și de specificul afacerii cât investești inițial în mărfuri, spațiu de desfacere, depozitare etc.

| Hkhtfcvhu explică (pentru adryang78):

Mulțumesc mult de info!

| adryang78 a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

N-ai pentru ce. Dacă te mai pot ajuta cu ceva, să-mi spui. happy

3 răspunsuri:
| Fiscalescu a răspuns:

Tipuri de entități legale:

Persoană Fizică Autorizată (PFA):
Potrivit pentru afaceri mici, gestionate de o singură persoană.
Contabilitatea este relativ simplă, bazată pe registre de încasări și plăți.
Capital necesar: Nu este nevoie de capital social minim.
Întreprindere Individuală (II) sau Întreprindere Familială (IF):
Similară cu PFA, dar poate include și membrii familiei.
Contabilitatea se face în partidă simplă.
Capital necesar: Nu este nevoie de capital social minim.
Societate cu Răspundere Limitată (SRL):
Potrivită pentru afaceri de dimensiuni medii și mari.
Necesită un capital social minim de 200 lei.
Contabilitate în partidă dublă, necesită un contabil autorizat.
Capital necesar: Minim 200 lei pentru capital social și costuri adiționale pentru servicii de contabilitate.
Costuri și cerințe pentru menținerea activității:
Pentru PFA și II:
Costurile sunt relativ mici, în principal taxe anuale de înregistrare la Registrul Comerțului și contribuții sociale și de sănătate.
Pentru SRL:
Trebuie să mențineți un capital social minim de 200 lei.
Alte costuri includ taxe anuale la Registrul Comerțului, taxe de contabilitate, și eventual contribuții la alte fonduri de stat.