| contesa a întrebat:

De curand le-am propus la ai mei sa ne facem o casa, pentru ca eu nu-mi vad viata tot la bloc straight face deja am o varsta, vreau altceva decat sa fiu cat mai aproape de bulevardwinking Eu le-am propus sa gasim un teren, ff bine plasat undeva nu prea departe de oras (am gasit eu unul dar are doar curent.gaz apa... ciu-ciu, dar deja in zona sunt si alte case construite), un arhitect am gasit sa faca planuri ff ieftine... casa nu vrem sa fie prea mare. dar problema este ca nu avem fondurile necesare sa putem incepe cumpararea acestor lucruri. E ma gandeam sa facem un precontract cu proprietarul terenului pana gasim si noi un cumparator pentru apartament ( dar mi-e teama sa nu ramanem pe drumuri) sa se razgandeasca el! Voi ce ati face, cum ati proceda? straight face pentru ca daca am fi siguri ca se tine de cuvant proprietarul terenului, ar fi totul LUX si am putea sa ne descurcam cateva luni intr-o chirie!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

60000 de euro sunt cam la limita pentru toata afacerea. Variantele sunt multiple, problema este pretul apartamentului, pe care in aceasta perioada nu prea te poti baza.
Varianta cea mai simpla este contractarea unui credit punte sau a unui credit imobiliar fara comision de rambursare (in acest caz ai nevoie de o alta proprietate cu care sa garantezi). Cum insa va veti putea muta abia peste aproximativ 1 an, riscati ca pretul apartamentului sa scada intre timp si sa nu mai puteti achita integral creditul.
Varianta mai complicata insa ceva mai sigura este sa incepeti cu vanzarea apartamentului si sa va mutati in chirie pana cand veti putea sa va mutati in noua casa.
Daca nu vreti sa pierdeti terenul, puteti face inainte un credit de nevoi personale pentru cei 8000 de euro, urmand sa vindeti apartamentul. Intr-o situatie asemanatoare eu am procedat astfel: am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartamentul parintilor, cu ajutorul caruia am cumparat terenul, am obtinut autorizatia de constructie (incluzand proiect, studii, ridicari topo, avize etc) si am turnat fundatia. Am vandut apartamentul meu, cu banii in doua transe: 80% la semnarea contractului, 20% la momentul convenit pentru eliberarea apartamentului. Intre cele doua termene am finalizat constructia in rosu la exterior si parterul complet finisat la interior, astel incat m-am mutat direct la parter. Ulterior am finalizat exteriorul si mansarda, folosind balconul ca si cale de acces pentru constructor, astfel incat santierul sa ma afecteze cat mai putin.
Repet insa, trebuie sa fiti foarte cumpatati cu cei 60000 de euro, sa nu va ambalati la extravagante. Iar costurile si mai ales termenul depind foarte mult de meseriasii care vor construi casa si mai ales de materialele pe care le alegeti pentru finisaje. La rosu nu sunt mari diferente, insa cand ajungi la instalatii, la gresie, faianta, parchet, la tamplarie, la instalatii sanitare, diferentele sunt mai mult decat semnificative.

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poti eventual sa faci imprumut bancar si sa restitui cand primesti banii
http://www.vreaucredit.ro/......nk-I1081S1
Sau sa platiti un aconto si sa faceti un precontract de vanzare-cumparare la notariat
http://www.asom.ro/......tament.htm
Si atunci mai greu va fi sa va razganditi.

regis
| regis a răspuns:

@zazu1972 - dupa cum vezi, bugetul este undeva la 60000 de euro. Tu estimezi un termen de 2 ani, asta inseamna 30000 pe an, adica 2500 lunar, fara a-i socoti pe cei 8000 (plus cheltuieli notariale) necesari achizitionarii terenului. Daca cineva isi permite sa economiseasca suma asta, cu siguranta nu va avea nevoie de toate aceste calcule.
In privinta chiriei, aceasta poate fi platita pe rand din salariu, suma adunata intr-un an de zile abia daca ar acoperi obtinerea autorizatie de constructie si cofrajul pentru fundatie.
In privinta termenului de finalizare, cand ai banii si o echipa serioasa, un an este mai mult decat suficient pentru o casa familiala, incluzand aici termenele de autorizare.

| Ben. a răspuns:

Nu cred ca poti vinde 1 apartament si sa obtii indeajuns bani pentru a-ti construii o casa intr-un loc de D-ne ajuta.practic ideea ta e destul de utopica. dar si eu sunt f pesimist.bafta

eileen
| eileen a răspuns:

Eu as astepta un pic sa se mai ridice pretul apartamentelor, as face un imprumut la banca pentru achizitionarea terenului, 8000 de euro nu sunt multi bani si dupa ce piata imobiliara s-a redresat, as vinde apartamentul si as construi casa. Nu te grabi inca.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

In principiu, o casa de 120-150mp, fara mansarda si subsol nu ar trebui sa coste mai mult de 30-40mii euro. Daca gasesti si teren la pret acceptabil (~25eur/mp), ar trebui sa se duca toata "afacerea" undeva la ~50mii, cam cat ar costa un apartament de bloc.
Solutie convenabila ar fi sa vinzi intai apartamentul, cumperi terenul si incepi constructia. In timpul asta vei sta 3-6 luni in chirie pana este gata casa.
Problema ar fi, ca in perioada asta vanzarile de apartamente sunt destul de slabe.

| mircea a răspuns:

Mai intai trebuie sa faci o mica socoteala : o casuta costa in jur de 300.000 lei noi, iar terenul cam 100.000 lei noi. apoi mai adaugi si cheltuielile cu proiectul, cu aprobarile necesare, adica inca vreo 10.000 lei noi. sfatul meu este sa mai ai rabdare...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as cumpara terenul fara sa vand apartamentul.as strange bani luna de luna si as incepe sa cumpar materiale de constructie.cu banii pe chirie iti poti cumpara materiale pentru fundatie.sa nu crezi ca in cateva luni o sa poti reusi sa construiesti.intotdeauna sunt lucruri imprevizibile.peste 2 ani poti termina casa si ramai si cu apartamentul. daca vinzi apartamentul banii or sa se duca si pe chirie inutil, deci nu o sa ramai cu ei intregi.plus ca te vei hazarda si vei cumpara lucruri care nu sunt urgente sau utile intr-un inceput.vei ramane si fara apartament si cu casa pe jumatate neterminata.