| gege12321v a întrebat:

Buna. De ceva timp ma gandesc sa achiziționeze o casa sau un apartament. Sa va pun in tema. Eu cu prietenul meu locuim in chirie si ne dorim sa cumpărăm ori o casa ori un apartament. Avem locuri de munca stabile amândoi. Cu salarii care combinate duc la 1000 de euro pe lună. Ne gandim sa luam o casa prin notariat. Adică găsim casa, mergem cu proprietarul la notar si acolo facem actele in asa fel:
Pt început ii dam un avans din casa de 5% de ex, după pe fiecare luna plătim o sumă (Cum ar fi chiria) timp de x ani(astea sunt detalii pe care nu le pot sti până nu vorbim cu proprietarul) iar la sfârșit mergem iar la notar sa semnam actele de vanzare cumpărare. Ce vreau sunt ceva sfaturi daca este ok, sau ce variante ar fi mai ok. Ne e greu caci nu vrem imprumut bancar ca ne speria varianta de 30 de plătit o rata

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca vreun vanzator ar accepta acest lucru, fiindca omul daca vinde casa are nevoie de toti banii, sa-i investeasca in altceva, sau sa-i foloseasc la ceva, ca doar nu o sta dupa tine 10-20 de ani sa-i platesti putin cate putin.
Asa ceva nu am auzit pana azi si nu este in avantajul nici unui vanzator, sa-ti faca tie un asemenea favor.
Ar putea parintii sa va ajute, sa faca ei imprumut bancar si voi sa le platiti lunar, cu taraita ani lungi sau cat va intelegeti cu ei.

| sierra1 a răspuns:

"| gege12321v: ma gandesc sa achiziționeze o casa sau un apartament...Ce vreau sunt ceva sfaturi daca este ok"

nu e ok pentru că nu va accepta varianta ta, nimeni altcineva decât o bancă

iar nu e ok pentru că intre voi doi (tu și amicul) nu există un "contract" ce să stipuleze ce se intâmplă dacă unul din voi iese din "afacerea" asta

e ok pentru că ai curaj (cu o doză de romantism aș zice) să investești pe termen lung

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine are casă de vânzare vrea banii jos, nu 5% și pe urmă Domnul cu mila. Nu sunt alte variante dacă nu vă plac băncile.

| mihai69 a răspuns:

1000 € e un venit relativ modest pentru o familie, nu cred să reușiți să plătiți o rată prea mare, nici bani de avans nu știu de unde strângeți fără credit.
Mă tem că nu e realizabil ce vreți voi.
Singura alternativă ar fi un contract notarial de îngrijire a unei persoane în vârstă care să vă lase vouă casa după ce moare. Dar e cam riscant dacă are moștenitori rezervatari.

| johnnny123 a răspuns:

Și unde vei găsi un proprietar care va fi de acord cu asta? Proprietarul vrea banii jos, nu vrea să-i primească în decurs de 20 de ani. Dacă ar vrea 400 de euro/lună ar închiria apartamentul, nu l-ar vinde.

Teoretic există o variantă numită "rent to buy", în care stai cu chirie, iar dacă decizi la un moment dat să cumperi apartamentul, din prețul acestuia se scade un anumit procent din cât ai plătit până atunci chirie.

Dar este rară în România și nu este oferită de proprietari persoane fizice.

| RoCkKiD a răspuns:

Suna frumos dar ce zici tu nu exista in lumea reala. Sau faceti rost de bani si cumparati cu banii jos sau faceti credit la banca.

| haileewatson a răspuns:

Din pacate ideea ta cu notarul nu este posibil. Iar un venit de 1000 euro pentru 2 oameni nu este suficient pentru a cumpara o casa, pentru a plati ratele, taxele, impozitele, utilitati + sa traiesti. Mai intai mariti-va veniturile si economisiti mai multi bani; Nu stiu unde stai, dar in Bucuresti nu gasesti un apartament de 2 camere mai ieftin de €50.000 (iar asta intr-o zona proasta), iar avansul pentru un credit ipotecar e minim 15%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică tu vrei să cumperi un apartament de 100.000 de euro și să dai lunar 500 de euro?

| gege12321v explică (pentru anonim_4396):

Nu a zis nimeni de suma de 100000 de euro. Un avans însemnând nu stiu 5000 euro, după pe lună plătit undeva la 750-800 euro

| anonim_4396 a răspuns (pentru gege12321v):

Și cât să coste casa?

| DovleacTurbat a răspuns:

Ieșiți 2-3 ani, maxim, amândoi în afară. Mai ales dacă aveți o meserie și vă puteți lua apartamentul cu banii jos, fara alte bătăi de cap.

| szero a răspuns:

Ok pe scurt..nu prea se poate decat daca propietarul e cumva prieten si vrea sa faca lucrul asta pentru tine. De obicei cei care vand, vand datorita ca au nevoie de bani, nu ca sa ii ia cu picßpic.
Dar nu te inteleg d c va e frica la banca, adica chiar si cu propietarul facu un act, care are aceeasi valoare si ipoteza.
Prin urmare, sperand ca nu aveti idei de genul 200k o casa..sa zicem ca acea casa costa 50k...strange-ti cei 10%(nu stiu sigur cat e in Romania) si banca va inprumuta cu 40k. Sa zicem ca face-ti pe 20 ani.....asta ar fi undeva la 170 euro pe luna+ dobanda sa zicem 250 euro La 1000 de euro e acceptabil.