| anonim_4396 a întrebat:

Îmi cer scuze pentru greșeli și tot dar sunt la limita limitelor și nu am putut sa dorm toată noaptea.
Am luat o chirie în centru orașului unde se presupune ca prețul ei este ok, în fine nu am făcut nazuri la bani și în fond avem condiții decente și liniște.Problema sta în felul următor. Noi când am luat chiria am făcut contract pe un an cu posibilitatea de prelungire iar proprietarii incantați ne-au rugat sa stam și 5 ani de acum în colo pana ieri.
Acum câteva zile ne-a rugat sa facem o copie de la cheie ca trebuie sa vina astia cu revizia la gaz și dacă noi tot am fost plecați sa fie cineva acasă.Ok, am zis e un lucru bun, plătesc ei cheltuiala la asta, e casa lor etc doar ca nu știam ce ne aștepta de fapt.Ieri când s-a dus prietenul meu la ei sa le achite chiria i-a spus ca sa mai așteptam cu chiria pentru ca el vinde casa, trebuie sa ii dea cuiva din familie niște bani și o vinde (era pusa pe internet de o zi)dar sa stam liniștiți ca ne anunța cu cel putin 2 săptămâni înainte. Când a spus prietenul meu ca e iarna, stam râu cu banii ca nu ne-am așteptat la asa ceva, nu mai găsim chirii la preturi rezonabile ne-a dat posibilitatea sa luam un alt apartament de al lui mai mare un pic mult mai departe sa nu rămânem chiar pe drumuri, doar ca problema e cu încrederea.Ce îmi garantează mie ca nu ma scoate și de acolo asa cum o fi?
Întrebările mele sunt.
E legal sa facă asa ceva?
E normal sa te minta ca ii trebuie cheia pentru una când de fapt el voia sa aducă cumpărători la noi în casa?
Ce e de făcut în condițiile în care suntem la limita cu banii iar chirii găsim doar la preturi mari?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate rezilia unilateral contractul de catre locator (proprietar), cu respectarea unui termen de 60 de zile.
Conform Codului civil, citez:
  "ART. 1.824. Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1)Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2)În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
  ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă.
(2)În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunţa unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunţări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2)."
Parerea mea este ca si proprietarul stie de acest termen, de aceea v-a oferit alt apartament. Negociati cu el o chirie cel mult egala cu actuala chirie. De asemenea daca ati cheltuit cu reparatiile solicitati sa va restituie suma cheltuita.

| Freya1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ne-a facut contract pe un an, iar cand am discutat a zis ca nici pretul chiriei nici alte lucruri nu se vor schimba in decursul anului respectiv de aceia si sunt oarecum revoltata.Ne-am bazat si financiar foarte mult macar pe un an de zile si ne-am calculat tot cum ne permitem si nu mi s-a parut ok sa le schimbe asa, plus ca nu avem unde merge si mai ales sa gasim acum o chirie la bani nostri...
Incerc sa vad varianta asta cu plecatul dincolo.Problema este ca azi au venit niste cumparatori si nu stiu ce se va intampla.

| Holiday a răspuns:

Orice contract poate fi denuntat unilateral. Bineinteles pot exista niste penalitati pentru asta dar in situatia data ele s-ar putea obtine doar prin instanta si nu prea exista nici o certitudine ca le veti si obtine. Depinde si de ce scrie in contract. Pana la urma e apartamentului lui si il poate vinde oricand. Un contract de inchiriere simplu cum se face de obicei cu genul vostru de chiriasi nu da dreptul chiriasului de a avea vreo optiune de a se opune vanzarii.
N-o fi elegant sa nu va spuna pentru ce ii trebuie cheia, dar pe de alta parte daca va zicea adevarul a intuit ca ii veti baga bete in roate. Asa ca...

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Deci e ceva normal in conditiile in care ai gat garantie, chirie, ai platit taxele si tot, nu i-ai facut probleme la 4 luni de cand ai luat chirie pe cel putin un an sa te scoata afara la inceputu ierni pentru ca el nu s-a gandit din timp ca exista posibilitatea sa vanda?
Stiu ca e casa lui dar nu stiu cat e de ok sa scoti niste oameni afara in conditiile in care si-au bagat economiile in apartamentul tau si nu au unde sa se duca.Plus de asta habar nu am daca avea de gand sa ne spuna, am vazut anuntul de vanzare pe internet si mi-a picat fata.Eu pot munci doar part time ca sunt bolnava si trebuie sa merg la zeci de controale, prietenul meu si asa munceste la 100 de km distanta pentru niste rahatii de bani si ai nostri nu ne pot ajuta.
Am vorbit clar de la inceput ca pe parcursul anului astuia nu va aparea nici o schimbare si pe asta ne-am si bazat.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Garantia, daca nu ai stricat ceva prin apartament si iti platesti datoriile, o vei primi inapoi. Faptul ca nu ai tu bani nu e treaba proprietarului apartamentului si nu-l obliga cu nimic.
Daca te consideri nedreptatita te poti adresa instantei pentru a primi eventual despagubiri. Alta varianta nu exista.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

I-am spus ca nu este normal si a zis de un alt apartament pe care il au...M-as duce cu tot dragul in alta parte (la altcineva) doar ca trebuie sa o iau de la capat cu garantie si chirie.Si si asa sa fie nu mai gasesti o chirie la un pret rezonabil acum, plus ca se lasa frigul si cheltuielile cresc.
Am mai vorbit cu cineva care mi-a propus sa vorbesc cu proprietarul sa imi lase celalalt ap la acelasi pret, daca nu mergem mai departe in instanta.
In fond prietenul meu s-a mutat de la 100 si de km aici pe garantia lui ca cel putin un an de zile nu se schimba nimic, am dat si scris chestia asta si acum economiile pentru iarna se se duca pe alta chirie e aiurea.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

S-ar putea sa nici nu ajungi in instanta. Posibil in urma cercetarilor sa se ajunga la concluzia ca sesizarea ta e nefondata.

"M-as duce cu tot dragul in alta parte (la altcineva) doar ca trebuie sa o iau de la capat cu garantie si chirie."

Garantia ti-o recuperezi de aici si o dai dincolo. Deci nici o cheltuiala in plus. Chiria la fel, o platesti aici cat stai si dincolo de cand te muti acolo. Deci iarasi, nu platesti nimic suplimentar. Unde e problema de fapt?!

"...plus ca se lasa frigul si cheltuielile cresc."

Asta cu frigul si cheltuielile iarasi n-are sens, cresteau si daca stateai in continuare aici.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Cum consideri ca e mai bine? Sa astept sa vad ce rezolva si sa accept celalalt apartament al lui fara sa dau garantie, sau sa caut in alta parte?

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Vorbeste cu el pentru celalalt apartament, poate ajungeti la o intelegere financiara avantajoasa. Acelasi pret, sau mai mic. Desi e mai mare apartamentul, inteleg ca e intr-o zona mai putin buna, deci e loc de negocieri. Macar la acelasi pret sa-l obtii. Intre timp cauta-ti si alternative, poate gasesti o varianta si mai ok. Mergi la doua capete.
Ce nu inteleg eu e de ce daca nu ai o situatie financiara buna vrei un apartament si nu o garsoniera care e mai ieftina, atat ca chirie, cat si ca intretinere, utilitati, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Pai aici stau in garsoniera...e un ap cu o camera cica.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Pe iubitul meu este contractul.El s-a mutat practic aici (eu eram deja in oras si la ai mei) iar ai mei nu prea sunt de acord cu noi, plus ca eu sunt anxioasa si cominic greu am facut contractul pe el sa se intalneasca el cu oameni sa dea bani si tot restul ca ne e mai usor, eu ma ocup de intretinerea casei, platit facturi in fine cum ne impartim noi sarcinile.
El a spus ca nu avea de gand sa vanda doar ca are o problema in familie.A spus ca daca viitori proprietari doresc sa ramanem la ei in chirie ok, daca nu ne pune la dispozitie el un alt apartament si nu ne lasa in strada.Pe restul de 8 luni cat ne-a ramas din contract sa platim cat platim tot aici dar de la reanoirea contractului sa dam cu ceva in plus pentru ca e un apartament mai mare.
Problema sta in felul urmator.Au fost niste oameni interesati si care au vrut sa ne si tina pe noi in continuare la aceias bani doar ca nu au avut suma fixa pentru a o cumpara si au spus ca se mai gandesc, apoi au venit altii ce au spus ca ne tin acolo da sa platim aproape dublu plus nu stiu cat garantie inainte si a mai si oferit putin pentru a o lua si nu s-au inteles.Acuma tot stam in cumpana ca vin oameni straini "in casa la noi" printre chilotii nostri si trebuie sa ne milogim oarecum ca dade ne tine cineva.Au copie de la cheie si doar ne anunta cand mai vine cate un potential cumparator ceia ce este deranjant.Plus ca pentru ca am semnat un contract pe un an de zile si pe dreptul nostru trebuie sa ne rugam de oameni straini sa ne lase in casa pentru care am platit si platim lunar facturi si chirie.
Eu stiu ca e casa lui si face cum vrea, dar eu din cate stiu timp de un an de zile nu prea avea voie sa faca asta cat timp si-a luat un angajament ca in decurs de un an nu se schimba nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Stiu ca e nasol...Cand a zis ca vinde ne-a intrebat ca nu cumparam noi? Da frate ca daca aveam 30 si ceva de mi de euro stateam la el in chirie.
Orasu nu are importanta...Nu e f mare chiria dar pentru noi oameni de rand avand in vedere ca avem si taxe si mai trebuie sa si traim, nu avem studii superioare si eu momentan eu nu am cum sa munceac mai mult de part time conteaza.
140 de euro dam si e garsoniera.O camera, baie, bucatarie micuta si un hol.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu e un oras chiar asa mare,cred ca fix din contra este nedezvoltat si pentru ca e in centru platesti...
Pai are termopane (nu tocmai noi),gresie fainainta (nici aia nu e recent pusa),parchet (ala e ok),usa de lemn la intrare,mobila moderna,pat mare,masuta cu scaune,birou, mobila de bucatarie, evident centrala, masina de spalat, aragaz doar ca nu e tocmai ok e cam vechii...Nah,doar ca e in centru,e liniste (in sensul ca nu sunt rromi,nu e scandal, circula des politia), e aproape de unul dintre cele mai mari parcuri ale orasului, sunt oameni linistiti, scara este curata...

| FruttiFresh300 a răspuns:

Citește contractul cap coadă cu tot cu clauze și vezi care îți sunt drepturile. Citește-l cu atenție. Ți-a scăpat ceva.