| Leonard_Marcu_1995 a întrebat:

De curand mi-am gasit un loc de munca in Sibiu. Trebuie sa-mi gasesc un apartament, sau un loc unde sa locuiesc, cu chirie. Problema sta in felul urmator: un apartament cu 2 camere, costa 150 euro pe luna, am mai gasit un coleg care cauta si el un apartament pentru inchiriere, asa ca din cei 150 euro, se fac 75 de persoana. Cat ar fi intretinerea, pe luna, pentru o persoana, in conditiile date? E ok sa locuiesc la un camin studentesc? Care sunt sfaturile voastre?

1 răspuns:
| DanaQ a răspuns:

Depinde ce se plateste in acel bloc, de ex la mine "intretinerea" include cheltuielile comune din bloc [lumina pe scara+lift+onorariul administratorului]. Restul facturilor vin separat, adica la: gaz+ apa rece, apa calda+ caldura [iarna, daca apt-ul este racordat la sistemul centralizat sau acest cost intra in factura de la gaze, daca apt-ul are centrala]+ lumina pe care o consumati voi in apt. La acestea se adauga abonamentul la TV, daca o sa aveti si cel la net, daca veti folosi. Cand tragi linie, sunt o gramada de cheltuieli la bloc. sad Intretinerea, asa cum am descris-o mai sus, poate ajunge la 40ron + celelalte cheltuieli cu apt-ul amintite mai sus, in functie de cat consumati, sa zicem un 200ron/luna de plata de fiecare sau poate 150ron daca faceti economie, dar suma poate diferi iarna, de exemplu, cand mai vine si caldura, oricum din nou depinde de apt, de dimensiunea lui etc. Cel mai bine este sa intrebati vecinii din blocul unde ati vrea sa inchiriati sau direct pe proprietar sau pe administrator. Ei va vor da cifre ceva mai exacte. La un camin studentesc, e o optiune, costurile sunt mai mici, insa nu e ok pe termen lung. 1-2 ani maxim! O sa te saturi de viata la camin. Inainte de a te hotara, ai putea merge intr-un camin sa vezi conditiile de acolo si sa intrebi de costurile lunare. La final faci comparatie intre cele 2 optiuni si vezi unde ti-ar fi mai bine din punct de vedere al costurilor si a confortului.Succes!