| George12356456 a întrebat:

Salut!
Aveți idee cat costa întreținerea (gaz, apa) într-un apartament cu 2 camere (53mp) in Sibiu?
Spre exemplu daca setez centrala pe 21grade.
Știu că prețurile variază mult, dar poate cei care locuiesc prin zona îmi pot da o părere. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de vreme si de anotimp. Atentie! Intretinerea (unde intra si apa) este una si gazul, curentul sunt utilitati. Depinde si pe cine ai sub tine sau n-ai. Oricum, gazul anul trecut era undeva la 300 lei in cea mai friguroasa luna de iarna. La mine s-a scumpit cu 135%. Deci voi plati in jur de peste 600 lei catre 700. Apa costa (cu canal) undeva catre 7 lei metrul cub. Daca ai consumat 10 metri fa socoteala. Mai este curentul care te poate costa peste 100 lei. Depinde cat folosesti. La intretinere (pe langa apa si canal) mai intra si apa calda daca este, gunoiul, salarii, curent pe scara si lift, incalzire partile comune (daca este! In majoritate nu prea este).

| gabicoo a răspuns:

21-21,5°C în perioada sept.-nov. și 22°C în perioada dec.-mart. Nu contează cât platești la gaz! Dacă te zgârcești și stai in frig te vor costa mai mult medicamentele și eliminarea mucegaiului!

| George12356456 explică (pentru gabicoo):

Am pus o temperatura pentru a exemplifica. Urmează să mă mut in chirie și vreau să știu cât mai in detaliu. Mersi frumos!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De vreo 2 ori mai mult decât anul trecut laughing 100%. În iarna asta nu va ninge, va ploua cu topoare.

| gabicoo a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stai calm nu suntem în 1907. Atunci au ras cu tunurile satele țăranilor răsculați. Acum va ploua cu amenzi și va fi ceață de la gazul lacrimogen! Tot PNL-eii erau la putere și atunci!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru gabicoo):

Ai dreptate... Suntem un stat eșuat. sad