| PringAloe a întrebat:

De la ce suma de bani câștigata trebuie declarata la anaf?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Veniturile din pensii, salarii, șomaj samd nu le declari. Alea sunt deja înregistrate la anaf, de aia din salariu platesti taxe ai impozite.

Trebuie insa sa declari venituri din activități independente... Crypto, profit la bursa, chirii, drepturi de autor si alte asemenea

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut toate sumele castigate trebuiesc declarate la anaf, indiferent ca-i putin sau mult, tu trebuie sa declari absolut toate veniturile, din toate activitatile care ti-au adus bani, inclusiv din castiguri de la loto si alte jocuri de noroc.

| IonutIDS a răspuns (pentru Violleta2022):

Habar nu ai ce vorbesti. Loto si jocurile de noroc se impoziteaza direct la sursa.Nunte duci tu sa declari nimic. Exista insa un impozit de 10% pe care trebuie sa il plateasca inițiatorul postarii. Sa completeze declaratia unica de la ANAF.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde din ce sunt castigati. In principiu cam orice suma trebuie declarata.

| PringAloe explică (pentru suntserios):

Deci daca eu ma angajez la o firma si sa presupunem ca, castig lunar 14, 15, 16 milioane eu asta trebuie sa declar la anaf? cum functioneaza, in cat timp trebuie sa declari asta? anual? chiar si daca cineva are pensie trebuie sa declare? chiar azi am intrebat pe cineva daca el declara la anaf averea pe care o castiga si cica "ce sa declar?".

| suntserios a răspuns (pentru PringAloe):

Veniturile din pensii, salarii, șomaj samd nu le declari. Alea sunt deja înregistrate la anaf, de aia din salariu platesti taxe ai impozite.

Trebuie insa sa declari venituri din activități independente... Crypto, profit la bursa, chirii, drepturi de autor si alte asemenea

| mi25 a răspuns:

Depinde cum sunt castigate acele sume. Daca mergi cu ziua la coasa, adunat sau alte lucrari nu se declara, decat in mintea Jasseminei.