| alittlehalper a întrebat:

Deci daca o mama a platit din contul ei bancar pentru o casa cumparata pentru fica mea si ginere si la notariat nu a facut mentiunea plati din contul bancar al mamaei mentionand ca ei au platit...intre timp au divortat si ginerele vrea jumate din casa
Ce se poate face ca fica sa primeasca totata casa avand dovada contului bancar al mamei?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu (probabil sa nu am dreptate) dar asupra un bun dobandit prin orice mijloc in timpul casatoriei fara alte precizari concrete, apartine in egala masura celor doi soti.

| piti77 a răspuns:

Casa este pe numele lor, cumparata si platita dupa casatorie deci se considera bun comun. indiferent cine a platit casa, legal, ginerele are dreptul la jumatate.