| adryannuu a întrebat:

Din câte kg de rumeguș se face o brichetă? E rentabil o fabrica de brichete?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

O fabrica in general, este rentabila daca are ceva avantaje fata de concurenta, adica fata celelalte fabrici cu acelasi profil. Aceste avantaje pot fi: sursa ieftina de materie prima in zona, sursa de materie prima in proprietatea ta (gater), acces privilegiat la piata de desfacere, si altele.

| DaniTDCI a răspuns:

O bricheta "sanatoasa" o faci din cel putin 3-4 kg de rumegus, vei avea nevoie de foarte mult rumegus, in cantitati industriale pentru a face brichete

| clasaazeceaieceamaitare a răspuns:

Domnul prof inginer zaharia mircea a patentat fabrica de brichete ca fiind fabuloasa