| anyka18 a întrebat:

Doresc sa aflu daca urmez liceu cu profil filologie la ce facultate as putea sa ma duc si ce profesie as putea practica. cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Chiar daca urmezi un liceu de filologie ai dreptul teoretic de a urma orice facultate.Practic nu prea poti sa urmezi matematica, informatica, fizica, chimia, politehnica intrucat la profilul filologic s-a insistat putin pe stiintele exacte.In schimb, poti frecventa cu succes filologia cu toate sectiile ei, dreptul, jurnalismul, psihologia, filosofia, stiintele comunicarii, stiintele politice si administrative, agronomia, medicina si farmacia( daca stii suficienta fizica, chimie, biologie).

7 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Drept, litere, stiinte socio-umane, REI(relatii internationale), in general facultati pe uman. insa nu neaparat. alegerea facultatii este mai importanta. la liceu poti urma ce profil vrei, daca tu in clasa a 11-a te hotarasti sa dai la ASE, inveti in paralel cu scoala si o poti face. alegerea profilului nu te limiteaza.

| Ea12345 a răspuns:

Du-te la drept. Mie imi place mult aceasta meserie, de avocat.Ai un viitor frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te poti face profesoara...cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zic cu rautate da te-as dori sa nu te duci la judecatori deoarece poti fi omorata sau alte pagube am 13 ani si ma intereseaza foarte mult aceste articole daca vrei sa vb id costi_costi256

| anyka18 explică:

De aia intreb ca nu ma prea pricep la matematica si fizica si vreau sa ma duc la profil filologie ca daca ma duc la mate-info raman repetenta, iar biologia imi place dar e plictisitoare pentru mine

| Dj Zozo a răspuns:

Pentru profil filologie ai putea urma facultatea de drept, litere, limbi straine, stiinte politice

| kolitza92 a răspuns:

Eu optez pentru faculatate de litere