| mony_9709 a întrebat:

sunt clasa a 12-a la un liceu cu profil filologie insa...sunt cam indecisa in ce facultate sa urmez. Ce ma sfatuiti? o profesie de baza si un salariu bun.Eu ma gandeam sa dau la Limbi Straine...

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Orice profesie este o loterie. Exista momente, perioade cand o anume profesie intra in declin fie din cauza unui numar prea mare de specialisti, fie din cauza dezinteresului societatii fata de performantele ei.De la limbi straine poti deveni profesoara, traducatoare, translatoare, functionar la UE, jurnalist

| Blosssom a răspuns:

Poti da la Drept, la psihologie, la Stiinte Socio-Umane, Actorie, Jurnalism, Istorie, Litere, filozofie. Bafta!

| Cryssbest a răspuns:

Te-ai gandit foarte bine. E una din putinele meserii care ti-ar permite sa ramai in tara (fapt pe care, sincer, nu stiu de ce ti-l doresti! Oricum, nu e treaba mea)! Poti lucra ca translator si sa castigi f bine!

| marius0766545433 a răspuns:

Buna Oanna. Daca e sa alegi intre a fi bancherul unei banci si cel care face un imprumut la banca ca sa isi cumpere un pasiv ( casa de ex.), ce ai alege? Daca e sa ai firma ta si sa fi independent financiar pe viata sau sa fi un amarat de angajat chiar si pe cel mai bun salariu de incepator din Romania, ce ai alege? Se pare ca la prima intrebare nu ti-a fost greu sa alegi bancher, si ai ales bine. Dar la a doua intrebare din atart vad ca ai ales sa fi spita de la roata. Cunosc si am prieteni care stau cu diplome de facultate in sertar si muncesc ca iobagii pentru altii. Eu nu am facultate dar nu mi-a fost greu sa ajung de la elev bun la a avea firma mea. Mai gandeste-te o data sau chiar de doua ori ce vrei sa faci cu viata ta. Unii vor sa o fu. a, altii vor sa o traiasca la maxim, Alegerea e numai a ta.

Răspuns utilizator avertizat