| DanAmarandei a întrebat:

Doresc sa deschid un patinoar (cu gheata) in Iasi. Proiectul s-a dovedit a fi mai costisitor decat am anticipat drept pentru care am nevoie de sponsorizari (in conditii legale, cu contract de promovare, cu clauza de restituire, etc. ). Este cineva interesat, sau are cineva o solutie?

3 răspunsuri:
| Takocska a răspuns:

Cam cat ar trebui in plus?

| DanAmarandei explică:

15.000 euro. De banii astia pot oferi sponsorului/ilor publicitate pe gheata (bannere prinse sub gheata) de 600 mp si pe mantilele de cca 100 mp. E o oportunitate buna de bromovare, zic eu, nu mai este nici un patinoar cu gheata in Iasi momentan.

| DanAmarandei explică:

Timpul e mult prea scurt. Si in plus, dupa cum multi dintre voi stiti, o firma, dupa calcularea profitului, are de dat 16% la stat din profit = impozitul pe profit. Ei bine, sponsorizarile se deconteaza de catre stat direct din acest impozit, nu mai mult de 20% din cuantumul impozitului pe profit si nu mai mult de 3 la mie din cifra de afaceri. Luam spre exemplu firma X care are de dat 10000 euro impozit pe profit. Ei bine, daca sponsorizeaza/doneaza 2000 de euro (20%din impozit) statul ii mai cere doar 8000 (+copie dupa contractul cu mine). Daca nu ma sponsoriza pe mine, firma X dadea banii respectivi statului.