| SomeBodyThatDoesNotMatter a întrebat:

Doresc sa imi deschid o afacere. Ce credeti ca merge bine pe vremurile astea de criza? De unde scot profit bun? Eu ma gandeam la un magazin cu tot felul de chestii pentru unghii, par, machiaje, chestii de genul asta. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

De obicei cine vrea sa isi cumpere cele necesare pentru frumusete, cauta in magazinele de specialitate(in general lucruri de firma). Deci nu stiu cata vanzare ai avea in asa ceva.Depinde mult si de bugetul care il ai, ce iti place, la ce te pricepi, ce te'ai vedea facand, locul de care dispui, daca ai ajutoare etc.In primul rand trebuie sa te gandesti daca iti faci firma sau vrei sa fi PFA.Eu zic ca e mult mai rentabil(si ca pret, timp etc) sa fii PFA-doar ca nu poti avea angajati.Nu vei avea nevoie de contabil, vei termina actele repede, nu o sa ai asa multe controale, dai mai putini bani pentru autorizatie.La firma o sa te zapaceasca cu actele, contabilul, autorizatiile si astea se fac lunar, apoi bilant pe anul precedent si tot asa. Daca esti intr'o zona fara prea multe magazine alimentare, poti sa faci asa ceva.Sa faci un magazin cu detoate.Alimente,bautura,poate si ceva hainute(gen de copii sau strictul necesar-sosete,chiloti),sifoane, congelate, vin varsat etc. Daca ai un magazin cu cate putin din fecare si ai si ceva indemanare o sa te descurci.Sau poti sa faci exclusiv pe o anumita categorie(gen doar bautura sau doar carne). Inainte sa deschizi ceva trebuie sa analizezi bine situatia, sa fii sigura ce vrei.Eu iti urez succes in orice vei incerca.happy Si sper ca ti'am fost de ajutor.

10 răspunsuri:
| tiriboxi a răspuns:

Buna, cel mai indicat este sa folosesti in afacerea ta modalitatile de aplicare a planului de actiune, recomandarea mea este ca
inainte sa pornesti la drum sa faci un studiu de fezabilitate la ce vrei sa pornesti eu propun sa incepi o afacere tip franciza de retea in domeniul sanatatii daca suna interesant contacteaza-ma la adresa de e-mail tiriboxi@gmail.com multa bafta

| Bunny a răspuns:

Mersi mult pentru apreciere.Ma bucur ca te'am putut ajutahappy.

| camilia1 a răspuns:

Hai sa povestim pe mess, cred ca iti va placea ce am de spus: chipitaro2004...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.uite o idee ai putea sati deschizi un magazin cu ce ai zis si u chestii de unghii par etc dar sa si faci tatuaje cosmetice si permanente.se castiga binisor. daca iti surade ideea uite id meu poate vb.ady_mircea89.pop

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Recomand mai intai o afacere (sau chiar doua) cu o investitie mica. mai degraba decat una mare de la inceput in care sa investesti toti banii.

Arunca o privire peste ideile de afaceri prezentate aici: www.afacericubaniputini.org

| SomeBodyThatDoesNotMatter explică:

Ms pentru ajutor. Eu ma gandeam la o colaborare cu Farmec. Are chestii bune de unghii si na...

| Toto_4177 a răspuns:

Daca ar fi sa incep o afacere acum, as incerca ceva pe servicii, fara stoc de marfa, bani blocati, marfa ce devine nevandabila prin pret, calitate...
Singur sau impreuna cu 2-3 cunoscuti sau mai putin cunoscuti, in functie de calificare, de pricepere se poate incepe o activitate de prestari servicii. De la servicii de curatenie in case, firme, istitutii, la intretinerea si repararea instalatiilor sanitare, la asistenta si consiliere, ingrijire batrani si/sau copii... Toate acestea cer calitatea a oamenilor si nu necesita investitii in utilaje, stocuri de marfuri..., ceea ce reduce riscul.

| TotoRiina a răspuns:

Cel mai bine ar merge o covrigarie un spice shop( magazin de vise) sau un magazin de reduceri. romani sunt disperati dupa reduceri. saracie laughing

| TotoRiina a răspuns:

Un spice shop (magazin de vise) o covrigarie merge chiar bine sau un magazin de haine la reducere sau si un 38. deala daca ai pe cineva la vama merge chiar bine. momentan ca sa te ridici un pic dupa aia vezi tu sau daca nu iti mai dau un sfat daca vrei sa'l ei ca pe un sfat

| tania_9667 a răspuns:

Este super la ce te-ai gandit... dar spune-mi te rog toate chestiile de unghii de par de unde le aduci tu eu sunt interesata dar de ceva profesional avand salon nu pot baga marfa de Europa mult succes