| IonutValeriu a întrebat:

Dupa ce termin liceul vreau sa plec la munca in afara cu un prieten, sa strangem bani pentru a ne cumpara un tir si pentru a angaja o persoana pe tir sa faca curse cu marfa. Este profitabila alegerea asta? Merita in zilele noastre? Cu profitul de pe curse, vrem sa punem deoparte pentru a cumpara un al doilea tir si tot asa, cat mai multe tiruri, ca in 3-4-5 ani de la achizitionarea primului tir, sa facem profit frumos. Ce spuneti, este o idee buna?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ajungi pfa cu camionul tau cursele se platesc cu intarziere - la noi in tara se mai dau tepe si te rogi de aia sa iti dea banii sau cine stie cand intra. Daca erai in strainatate unde legea e lege merita sa te bagi pe felie

| IonutValeriu explică (pentru mgtow):

Pai si daca semnez cu firme din strainatate? De exemplu sa fac drumuru Romania-Turcia? Nu pitesti-Bucuresti sau chestii de genul, drumuri internationale

| mgtow a răspuns (pentru IonutValeriu):

E mai bine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o idee foarte bună. Dar cea mai bună ar fi să ajungeți să lucrați pe TIR. Astfel o să reușiți să aflați multe despre viitoarea afacere.

| anonimg a răspuns:

Un singur șofer nu cred că poate să scoată venit pentru 3 persoane; ba chiar pentru 4: șofer, tu și prietenul tău, contabilul firmei.
Cel mai bine să lucrați voi doi pe un tir.

| badpanda a răspuns:

Ar fi bine sa ai un permis BCE in buzunar si ceva experienta in domeniul in care vrei sa lucrezi.nu umbla cainii cu covrigi in coada nici pe afara.Esential sa stii si limba.
Am un vecin care are 18 Tir-uri in curte.Momentan 16 le vad mereu trase pe dreapta.Curse putine si acelea platite prost.mai pica cate un senzor, cate un injector, cutie de viteze.
Ideea este buna, dar de la teorie la practica este cale lunga.

| Eisenheim a răspuns:

Fara sa ne lungim inutil la povesti, in Romania categoric NU!

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns:

Frigorifice și exporți produse ecologice proaspete din Ro? Complicat, dar șmecher.