| Anonimul151 a întrebat:

După părerea voastră ce "afacere" merge cel mai bine și merită deschisă?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pompe funebre
Programare CNC
Lucrari utilitare complexe (transport materiale de constructii, gunoi, lucrari de interventii la instalatii casnice si comunitare etc.).

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

La pompe funebre m-am gândit... Însă în orașul meu sunt destule... Tot ar merge sau nu? Trebuie să ofer servicii "complete"?

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

E simplu.
Te interesezi de numarul decedatilor intr-un an si imparti la numarul firmelor de pompe funebre.
Daca venitul total impartit pe toate firmele e suficient sa-ti ramana si pentru tine, doar atunci merita sa te bagi ca "nou venit" in bresla.
In practica, cu cat sunteti mai putini concurenti, cu atat venitul fiecarui concurent va fi mai mare.
Trebuie sa-ti faci afacerea incat sa fii cel mai bun (sau aproape), sa ai punctul de lucru intr-un loc frecventat de potentialii clienti, dar departe de concurenta, s. a. m. d.

La fel procedezi si cu orice alt tip de activitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Afacere, sau " afacere", că nu-i același lucru? De mâncare oamenii vor avea nevoie totdeauna. Astfel orice afacere care produce sau comercializează mâncare va merge întotdeauna bine. Asta dacă o deschizi fără ghilimele.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Dai răspunsuri fără rost. Ce contează că am scris afacere cu "? E o problemă? E același lucru.

Cu mâncare ar merge, însă e destul de lucru dacă deschizi un restaurant.

Există mult de muncă și într un mic restaurant. Pentru că dacă există implicare vor fi foarte mulți clienți și foarte multe comenzi în cazul comenzilor cu livrare.

Aș face și asta pentru că de aceea voi deveni bucătar, însă doresc ceva diferit. Pentru început nu aș deschide ceva in domeniul alimentației...

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu e același lucru. Citește despre ghilimele. De exemplu dacă te pune pe tine cineva pe tine între ghilimele.
Dar văd că pentru tine la resturant este prea multă muncă, chestia cu imobiliarele nu îți prea place. Îți plac discuțiile de cabană. Uite o idee. O cabană. Are în ea și imobiliar, și alimentație. Nici bani mulți nu ai nevoie. Iar seara ai putea distra clienții cu discuții de cabană la un pahar de vorbă.

| Frank51 a răspuns:

Orice afacere merge bine dacă este extinsă internațional happy

| Anonimul151 explică (pentru Frank51):

Extinsa internațional? Îmi poți da te rog niște exemple de astfel de afaceri?

| Frank51 a răspuns (pentru Anonimul151):

Cola, kfc, Apple, Microsoft, adidas, nike, șamd. Cu cât este mai extinsă cu atât este mai mare profitul.

Tu ce idee de afacere ai?

| Anonimul151 explică (pentru Frank51):

Acum am o alta idee. Însă nu știu dacă se poate acest lucru. Un chiosc cu mâncare sau produse alimentare într un loc turistic.

Exemplu : Vișeul de Sus ( unde e Mocănița ), exista un loc unde oprește și staționează un timp cu pasagerii.

Sau alt loc de genul ( turistic ).

Am foarte multe idei de afaceri. Însă majoritatea nu sunt profitabile și nu merita deschise...

| anonimuIl a răspuns:

Azi doar imobiliarele merg bine cu câștig real de 25% pe an.

| Anonimul151 explică (pentru anonimuIl):

Nu prea îmi place chestia asta cu imobiliarele. Deși chiar e foarte profitabilă.

Nu am bani mulți. Am o sumă acceptabilă. Cu care pot deschide ceva.

Suma aceea îmi poate asigura chiria spațiului ( pe 1-2 ani ), înființarea firmei, amenajarea spațiului etc. Pe lângă aceste lucruri îmi asigură și alte lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stia cineva de pe acest site lucrul asta nu ar mai fi avut timp sa fie aici sa iti raspunda.
Sigurul lucru pe care il vei gasi sunt persoane care isi vor da cu presupusul din auzite.

| MrAM a răspuns:

Nu exista afacere care sa "mearga bine". Afacerea merge bine atata timp cat antreprenorul e capabil sa de ocupe de ea. Si chiar si in atunci tot risti sa dai faliment din x motive. Daca esti interesat deschide 10 afaceri din care ai sa falimentezi vreo 8 si cu alea 2 ramase ai sa stii ce sa faci si o sa dobandesti si cunostintele necesare.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Daca as stii ce afacere ar merge ti-as spune?