| jokros a întrebat:

Este obligatoriu sa faci testul poligraf la politie?

9 răspunsuri:
| rserpu a răspuns:

Nu, iar in caz ca il faci si testul iese impotriva ta... atunci ei doar siu ca tu ai facut ceva rau, dar nu il pot folosi in instanta ca dovada.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi obligat numai prin hotarare judecatoreasca.

| JeSa a răspuns:

Buna!, in general testul poligraf nu e obligatoriu!, Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, cu condiţia să facă obiectul unui dosar penal pe rol!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie :
Obligativitatea efectuarii testului poligraf nu este prevazuta in niciun text de act normativ; la fel, dreptul persoanei, aflata in cercetare sau urmarire penala, de a refuza/respinge propunerea venita din partea organului de cercetare /urmarire, in vederea efectuarii testului nu este ingradit/restrictionat de nicio prevedere legala.(n. b.: tot ceeace nu este interzis este permis!) Cu toate astea, trebuie precizat ca, pe parcursul desfasurarii unui proces penal –si doar in aceasta faza- instanta, la cererea oricareia dintre parti, poate (atentie, repet, POATE! –fara a fi obligatoriu-) sa dispuna efectuarea testului poligraf [obs.- e vorba de o dispozitie a instantei, evident obligatorie si nu de o hotarare care e altceva decat dispozitia].
In plus, trebuie precizat ca testul poligraf nu constituie o proba de sine statatoare; rezultatul acestui test se coroboreaza cu alte probe in vederea clarificarii si a formarii / conturarii / convingerilor instantei de judecata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. Ca un amuzament amar, invit pe cei cu simtul umorului sa (re)citeasca intrebarea si apoi raspunsul dat de "icsperta" cu chenar portocaliu., eu n-am auzit pan-acum ca un test, fie el si poligraf, sa poata face obiectul unei actiuni aflata pe rol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti obligat sa faci testul, rezultatul testului, chiar dacă nu este în favoarea ta, nu este folosit ca probă la proces, aşa ca făl ca să-ţi demonstrezi nevinovăţia.

| mariaale a răspuns:

Nu depinde in ce caz