| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca o firma sa poata returna actionarilor intr-un an de zile 200 %
In Romania taxele si impozitele sunt foarte mari, ceea ce ma face sa cred ca in alte tari este posibil acest lucru. Deci? o parere, ceva?

Răspuns Câştigător
| ioanionel a răspuns:

Esti actionar pe termen nelimitat, atata timp cat deti acele actiuni, nu se emit actiuni pe o anumita perioada de timp, ai actiuni la o firma esti propietar asupra parti din capitalul societati care iti revine proportional cu actiunile detinute. Revin cu ce am spus anterior : daca exista asemenea afaceri crezi ca am avea acces noi muritori de rand la ele? Exista destui oameni cu bani si fonduri de investitii care cauta sa isi investeasca bani in afaceri profitabile, si cat mai sigure posibile.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista posibilitatea teoretica dar in practica este foarte greu si foarte rar. Ar trebui ca firma sa aiba un profit, raportat la capital, de peste 200% intr-un an, ceea ce este foarte greu. Doar daca firma are un capital social mic si este foarte profitabila se poate intampla asta mai frecvent.

| ioanionel a răspuns:

200% putin probabil sa reprezinte un profit cert pentru actionari ci doar un profit potential pentru o afacere riscanta in care profitul real poate fi mult mai mic. Cine daca are o afacere asa buna vrea sa o imparta cu altul? Nu mai bine imprumuta bani de la banca, plateste dobanda si ramane el cu cea mai mare parte a profitului fara sa il mai imparta cu actionari. Sau daca exista asemenea afaceri crezi ca am avea acces noi muritori de rand la ele? Daca doresti pareri mai avizate da mai multe detalii!

| Wooo a răspuns (pentru ioanionel):

Corect, insa banca are o anumita limita in a oferi credit.
Teoretic, daca afacerea are succes si nu face fata, ar putea sa o extinda pe banii actionarilor si practic sa o 'inchirieze' acestora pe un termen limitat ( 1 an, 2, 3. ) dupa care, la incheierea contractului cu acestia, tot profitul revine proprietarului de drept.
Deci?

| Wooo a răspuns (pentru ioanionel):

Tocmai! Exista, doar ca nu avem acces la ele, nu-i asa?

| ioanionel a răspuns (pentru Wooo):

Esti actionar pe termen nelimitat, atata timp cat deti acele actiuni, nu se emit actiuni pe o anumita perioada de timp, ai actiuni la o firma esti propietar asupra parti din capitalul societati care iti revine proportional cu actiunile detinute. Revin cu ce am spus anterior : daca exista asemenea afaceri crezi ca am avea acces noi muritori de rand la ele? Exista destui oameni cu bani si fonduri de investitii care cauta sa isi investeasca bani in afaceri profitabile, si cat mai sigure posibile.

| Wooo a răspuns:

...adica profitul sa fie 100%

| romexus a răspuns:

Pe cai cinstite acest lucru este imposibil. Daca se lucreaza pe altfel de cai dacat cele legale, atunci intervin riscuri mai pe care orice actionar trebuie sa si-le asume.