| suntcuriossastii a întrebat:

E mai buna situatia financiara in strainatate decat in Romania? Parerea mea este ca nu pentru ca cei din strainatate stau in chirii, nu au locuinta proprie si astfel ei isi permit calatorii mai multe in alte tari sau continente decat romanii. In strainatate salariile sunt mai mari si desi si mancarea, taxele, impozitele, alte plati mai scumpe, nu cred ca strainii au bani de mai multe calatorii decat romanii daca n-ar sta in chirii

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/......e_locuitor

Puterea de cumpărare:
https://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=50&v=65

Suntem pe undeva pe la 65%, tinând cont că țările din africa, America de Sud și Sudul Asiei, plus Rusia (1 leu = 4 ruble) au in general o putere economică mai slabă decât a noastră.
Dacă situația financiară nu ar fi mai bună în alte părți, ar mai pleca lumea de acasă?
Și cine nu lasă românii să stea cu chirie? Chirii sunt disponibile.
Problema e că în Anglia, Germania, îți plătești chiria și îți rămân și bani.
La noi dacă îți permiți chiria, nu mai ai bani de altele.
Diferența nu e enormă dar e destul cât să convingă multă lume să stea afară, să strângă banii.
Mai mult, în afară oamenii calificați, bine pregătiți, au salarii mult mai mari decât în România. Un inginer are in medie de vreo 4 ori mai mare salariul. Oricât o fi mai scumpă viața, nu e de 4 ori mai scumpă.
Dacă poți plăti chiria și tot să pui 33% din bani deoparte, iar acei 33% echivalează cu întregul tău salariu de acasă, se vede diferența.
Eu unul pun cam 2000 de lei deoparte. Acasă nu reușeam să pun 100. Am încercat, crede-mă, sunt zgârcit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio logica ce zici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bati cimpii cu mare stil. Iar "in strainatate" asta e la fel de specific ca "femeile". Si Republica Moldova e "in strainatate", si Luxembourg, si Nicaragua.

| JicaContra a răspuns:

In strainezia sunt toate tarili lumii a 3a unde viata e EXECRABILA
iar daca nu ma crezi, pune mana pe google street view si uita-te pe acolo
https://goo.gl/maps/9VZpksi2gDFUrZ6w7
gunoi pe strada, locuinte improvizate samd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii au casele lor probabil mostenite de pe la parinti, bunici, strabunici etc. Putini sunt cei care isi permit cu salariile din Romania sa isi cumpere o casa calumea in mai putin de 10-20 de ani.

| yooshi a răspuns:

Eu sincera sa fiu sunt adepta chiriilor, nu as vrea sa am casa mea proprie, mi se pare ca asta inseamna ca trebuie sa stau doar intr-un loc iar eu urasc monotonia
Difera de la persoana la persoana