| nyoentox2002 a întrebat:

Eu mereu ma gândesc să nu mai stau cu părinții ca m-am saturat de ei, mama tipa toată ziua, spune ca nu sunt bun de nimic, taica-miu se enervează repede și înjură mereu, dacă se enervează mai tare mă și bate și ma jignește:spune ca sunt prost, văcar, mama îmi spune ca nici de seama cacatului nu sunt bun și mereu ma enervează și mereu ma compara cu alții ca altul e premiant ca ei o sa ajungă avocat etc, crede că cum mă comport cu ea ma comport peste tot(acasă nu fac treaba și nici patul nu mi-l fac, iar când ma duc la bunica mea fac chestiile astea fara sa se milogească, ea sta la bloc și eu cu părinții la casă, oare sunt asa ca părinții nu ma atrag și ca nu îmi place mediul de acasă?
Eu sunt în clasa a12a și am 19ani, termin liceul fără bac(îs slab la școală de abia trec clasa)
Și ma gândeam sa îmi caut un loc de munca și o chirie sa ma pot întreține singur!
Singura problema e mâncarea ca nu știu sa gatesc!
Să zicem că iau un salariu de pana în 1800-2000 lei tot cu bonuri!
Cam cât as plăti la utilități?
La apă, curent, gaz și ce mai este? Și mâncare?
Mereu sunt stresat!
Pot găsi chirie ieftina la garsoniera sub 700 lei?

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te încadrezi cu 2000.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Văd ca știi formula și scrii corect
Inteligenta nu sta intr-o diplomă, ci o Primești de la Dumnezeu
Eu zic sa stai liniștit și sa te apuci sa citești Biblia
Nici eu nu am bac, dar am găsit ceva ce nu multi găsesc
Liniște in Isus Hristos care mi-a schimbat viața
Cred ca ești conștient ca, cam nimănui de pe acest site nu prea ii pasă de problema ta cu adevărat, eu mi-am făcut timp sa răspund pentru ca ii slujesc Dumnezeului celui adevărat care a murit pentru mine ca eu sa fiu mântuit
Toate lucrurile astea trec. cu ce rămânem?
Mama ta cât și tu trebuie sa va pocăiți și sa nu va atacați așa. nu îți recomand sa părăsești familia doar dacă nu ar fi de acord cu pasul ce ți l-am propus
Și eu am avut ale mele probleme dar in îndurarea lui Dumnezeu, m-a ajutat sa depășesc anumite situații și azi ma numesc copil al Domnului
Dacă vrei sa vorbim eu îți aștept un mesaj privat și o sa te ascult cu drag

| nyoentox2002 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Eu nu cred în zei, dacă te pocăiești trebuie sa renunti la toate plăcerile tale, eu cred ca religia a fost adusa pe pământ ca să fie pace în lume, sa nu se fure oamenii între ei, sa nu se omoare și alte chestii, din toți 2700 de zei toți spun sa faci bine deci, și religia la care m-am botezat este religia catolică care e cea mai populara de pe glob cam 1, 4 miliarde, ortodocși vreo 700 milioane și Protestanți 300 milioane plus alte religii!
Adică e foarte ciudat, dacă dumnezeul e același de ce sunt regulile diferite la religii?
La Ortodocși nu ai voie de post sa mănânci carne, lapte, brânză, oua iar la catolici doar carne, preoții ortodocși au voie sa se căsătorească și sa facă copii dar preoții catolici nu au voie și multe alte chestii, mama si tata sunt credincioși, se roagă dar eu nu am nicio treaba

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ok, vad ca ai primit un raspuns abstract cu Dumnezeu si chestii si unul care zice ca te incadrezi. Pe primul nu il lua in considerare ( ala cu Dumnezeu ) ca pana ajungi tu la el te mananca sfintii laughing, acu vad ce a scris ca sa te pocaiesti si chestii pfff stai linistit ca astea nu tin de foame. Pune i-ati viata in maini si pregateste-te ca viata e cruda si dura plina de oameni naspa si evenimente de toate felurile si bune si frumoase. De ce sa te limitezi la 2000 de lei?winking Man intra in armata, salariul e de 3000 in mana ca soldat si se poate intra si fara bac ( plus ca in armata poti face bani si prin alte "chestii" mai putin legale dar recomand sa nu ). Iti da armata uniforma, statut social, cativa lei 350 sa iti mai atenueze din chirie si multe altele. Si mai mereu o sa gasesti vreo 2-3 camarazi buni cu care o sa te intelegi si armata o sa fie mai usoara. Totusi sa te pregatesti sa infrunti ( in mai multe feluri ) superiori idioti ( mai ales ofiteri pentru care nu am nici un respect, exceptie fac doar vreo 2 care au fost oameni super si pentru care am tot respectul, dar restul sunt doar niste vite incaltate si asta e adevarul ), turnatori, oameni care pupa dosul superiorului pentru o zi de liber si alte chestii naspa si bune deopotriva

| nyoentox2002 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu îmi place la armata ca nu ma lasă cu parul mare, eu ma tund doar în părți și am par creț, cu par mic imi sta ca dracu, la armata nu e 3000 de lei, e 2400, și eu am dorit vreo 4 ani de zile sa fiu în armata iar când am văzut că nu ma lasă să port parul mare am zis mai degrabă sa renunț, la Lidl e salar de 1600-2000 de lei în mana și tot cu brut e vreo 3500 parcă

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nene, vorbesti cu unu care ia salar in mana 3000, vrei sa iti dau poza cu fluturasul? 3000 ai cu tot cu sporuri, porcarii, salariu etc etc etc. Mai na, daca zici ca parul e atat de important pentru tine nu am ce sa iti fac. Decizia iti apartine in totalitate

| Violleta2022 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da-i pace, ca-i genul care prefera sa moara de foame, decat sa-si taie motul din varful capului.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai ca parul mare si cret mă face sa am încredere în mine,nu mi se potriveste să am parul mic ca imi sta naspa rau,plus ca o persoană lenesa ca mine si fara muschi nu ma potrivesc la armată,nu vreau sa imi risc viata pentru bani si nici nu cred ca mi-ar plăcea, la lidl mi-ar placea sa lucrez ca e un mediu mai fain!
Pe mine mă intereseaza foarte mult imaginea mea si cum arat sunt obsedat să mă uit în oglindă, si acasa si pe stradă, majoritatea fetelor spun ca le plac parul meu, fara el nu as mai avea nicio valoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Intoarce-te cand te mai maturizezi, si esti capabil sa intelegi ca parul nu-ti tine nici de foame, nici de sete, nici de cald si nici nu va tine vreodata o femeie langa tine!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai ma interesează imaginea mea, pot sa îmi găsesc un loc de munca fără sa fie nevoie să îmi scurtez părul

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Oricum nici nu înțelegi, ca contează sa arăți bine ca să nu te vrea niciuna asta e realitatea, și ca să știi că la frumusețe parul e pe locul 2 și pe locul 1 ochii, apoi cum te îmbraci, deci contează fiecare detaliu, de parca toate locurile de muncă te pune sa te tunzi scurt, și faza cu maturitate, nu te maturizezi peste noapte, depinde de mediul de viata pe care îl ai, dacă ai o viata mai ușoară te maturizezi mai greu iar dacă ai o viata mai grea te maturizezi mai repede cam asa funcționează și nu numai eu sunt cu chestia asta ca ma simt special cu parul mare și cret, alții sunt cu barba și etc

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cei mai mari cercetători, care erau la Harvest, au analizat viața Domnului Isus și au analizat cu deamanuntul dovezile învierii
Îl cheamă Simon Greenleaf și a spus ca oricine analizează dovezile alea se poate convinge singur ca, chiar a existat un Hristos care a înviat

| nyoentox2002 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Poate asa se spune despre toti zeii

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu exista alți zei, aia is idoli
Doar un Dumnezeu exista, care a făcut cerul și pământul
Și care o sa judece toată lumea după faptele ce le-au făcut

| nyoentox2002 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Îs 2700 de zei, și nu știu câte religii, și toți spun ca zeul lor este adevărat fix cum se spune și la noi

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

La o angajare, imaginea ta conteaza cel mai putin. Cel mai mult conteaza diplomele si certificatele cu acre te prezinti, cand deschizi gura ce spui si cat de bun esti.
Parul este important doar sa agati fete, nu sa iei joburi si nici sa impersionezi oamenii inteligenti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ce sa nu inteleg baiete, sunt angajator, cum sa nu inteleg daca eu fac angajari de multi ani si stiu ce aleg si dupa ce sa ma uit.
Atata vreme cat omul imi vine curat imbracat, pieptanat si cu diplomele si certificatele in mana, CV-ul ala vorbeste, nu parul.
Daca il vad cu mot in frunte ma gandesc de doua ori, daca are ceva si in cap si atunci incerc sa ma asigur daca corespunde postului.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Se zice ca is atâția dar, doar unul ii bun și adevărat
Restul is idoli
Eu am citit Biblia și acolo ii singurul adevar

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Asa e parul meu:https://www.instagram.com/nyoentox2002/
Apropo cum sa îți explic eu, parul îl am creț și nu ma pieptem decât îl aranjez cu apă dimineața în fine, parul îmi place sa îl am mare sa ma simt în largul meu și îmi place mie, oricum nu ai înțelege, și sa îți zic care e adevărul dur:Școala din Romania nu te Educa te dresează, nu te învață să fie antreprenor, te învață să fii angajatul perfect în fine! Eu sunt în clasa a12a, liceu tehnologic profil Tehnician în activitati de comerț și oricum nu iau bacul, și caut un loc de munca la un depozit, supermarket ceva și nu am nevoie sa mi se spună cum să port părul!
Apropo ca să se angajeze unul la firma ta ce diplome trebuie sa aibă?

| nyoentox2002 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Crezi ca dacă citești într-o carte e singurul adevăr? Biblia e făcută de oameni, cred ca și alte religii cu alți zei au o Biblie, o carte ceva asemănătoare și zice ca e adevărul, cum spui ca Dumnezeul tău e adevărat asa spun și restul religiilor ca zeul lor e adevărat deci!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Și alta chestie, voi bătrânii nu înțelegeți tinerii din ziua de azi, e o diferență mare dintre generații, mentalitatile sunt diferite și de ce, de ce majoritatea femeilor de 30-40+ spun că sunt frumos și alea de vârstă mea(19) sau fete mai mici:18, 17,16, 15 nu îmi spun chestia asta decât pe internet, dar în realitate nu ma considera niciuna frumos, poate sunt rare fete dar sa nu îmi placa mie de ele, reciprocitate nu prea există

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu-ti fa probleme, ca nu sunt atat de batrana pe cat iti imaginezi tu, chiar daca am copii cu 10 ani mai mari ca tine, poate pentru ca traiesc de 30 de ani prin occident si sunt mai moderna si mai open minded happy
Tu esti ca si copilul meu, dar tot un pusti cu mot in frunte esti si indiferent cat de drag mi-ai fii, daca este sa te angajez, tot te-as pune sa-ti tunzii parul la o masura considerabila, ori sa-l prinzi in coada, daca-i lung, fiindca imaginea companiei mele se reflecta in angajatii mei.
In ce privesc fetele care nu-ti spun ca esti frumos, este pentru ca nu sunt interesate sa un baiat narcisist, ci de unul cu picioarele pe pamant, cu ceva creier, cu un job bun, care ar putea sa le ofere un viitor fericit, iar din punct de vedere financiar, o viata decenta.
Tu ce le poti oferii fetelor?
Din cauza ca nu inveti sa iei BAC-ul, nu vei avea o sansa sa iei un job decent, fiindca se cere BAC-ul chiar si la un deposit de supermarket, sau a pus marfa pe raft.
Imi pare rau sa-ti spun, dar parul ar trebui sa fie chiar ultima ta problema care sa te intereseze acum!
Ia-ti BAC-ul, ia-ti un job decent, tunde-ti motul la jumatate si te asigur ca ti se vor dubla sansele la fete.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai știu cu alții fără bac care lucrează la depozit, supermarket, la unele chestii poate îți trebuie bac iar la altele nu, eu nici nu pot lua bacul, nici nu îl dau măcar ca am luat 1, 00 la mate, 2 70 la romana și 3, 20 la geografie deci nu am nicio șansă!
Eu sunt un elev foarte slab car ein generala am rămas corigent la mate în fiecare an!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

VIDEO/ Unde poți să te angajezi dacă nu ai luat BAC-ul. Peste 7.000 de locuri disponibile pentru elevii care nu au promovat De Daniel Ionașcu, Vineri, 13 iulie 2018, 21:00. Ultimul update Duminică, 15 iulie 2018, 01:52 Peste 7.000 de locuri de muncă sunt disponibile pentru cei care nu au promovat examenul de Bacalaureat, potrivit unei analize Libertatea, realizată în baza statisticilor oferite de eJobs.ro, cel mai mare portal de recrutare de forță de muncă din România. ADVERTISEMENT SCROLL DOWN TO CONTINUE Principalele locuri de muncă disponibile sunt lucrători comerciali și vânzători – 1.889 joburi la nivel național, casier (1.123), șofer (1.314), ospătar (1.084 locuri de muncă), barman (822), cameristă (524), curier (287), baristă (79 de joburi oferite) și salvamar (11 locuri de muncă disponibile). Bogdan Badea, director general al eJobs România, spune că acest lucru se explică prin faptul că marile lanțuri de retail din România se extind tot mai mult, inclusiv în orașele mici sau chiar în mediul rural. ADVERTISING Tot în retail sunt și multe posturi de șofer sau curier, datorită dezvoltării foarte puternice a comerțului online. De asemenea, locurile de muncă din domeniul restaurantelor, barurilor sau hotelurilor se explică prin faptul că ne aflăm în plin sezon estival, iar oferta în turism este foarte puternică. Pe de altă parte, pentru a fi șofer este nevoie să ai totuși carnet de șofer, iar ca salvamar trebuie să știi să înoți. Promovabilitate în scădere Bpgdan Badea a comentat rezultatele sesiunii de vară a Bacalaureatului, afirmând că promovabilitatea scade an de an, din cauză că tinerii își dau seama că nu ai neapărat nevoie de BAC pentru a te angaja sau așteaptă să plece din țară, unde să muncească pe bani mai mulți. "
Citeşte întreaga ştire: VIDEO/ Unde poți să te angajezi dacă nu ai luat BAC-ul. Peste 7.000 de locuri disponibile pentru elevii care nu au promovat

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pacat ca nu nu vei lua BAC-ul, sa ai o sansa la o profesionala, fiindca curand la supermarketuri vor lucra prin depozite numai cu BAC-ul luat, odata ce pe la casele de marcat se angajeaza multi cu facultati terminate, findca nu au gasit joburi pentru ei si nu au efectiv ce manca, daca nu muncesc.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Poate asta o sa fie mult mai târziu și poate când o sa se bage legea asta eu o sa fiu angajat, și sa știi ca sunt și alții care lucrează la 16 ani la profi part-time, dar dacă nu la întru la supermarket poate ca barman, ospătar!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Succes!

| Nikcoletta a răspuns:

Caută pe internet locuri de muncă. dar totuși când te angajezi undeva trebuie sa arăți că te descurci ca știi sa faci o treaba.
Să nu fii leneș sau prea timid, etc.
Și după poți sa ti cauti o garsoniera de inchiriat.
Dacă nu consumi pe țigări sau bauturi sigur ti-ar ajunge bani,
Întreținerea e mai scumpă dacă faci economie iti ajunge oricum ai zis ca nu prea faci baie

| nyoentox2002 explică (pentru Nikcoletta):

Leneș sunt acasă, ca nu vreau sa fac nimic, am scăpat de timiditate dar nu sunt 100%, eu as încerca să nu fiu leneș la munca pentru ca știu ca o sa ma mut singur și nu o sa ma mai bată nimeni la cap adică o sa fie Ceva nou și de asta o sa îmi dau interesul!
Eu nu beau și nu fumez, ai putea să mă ajuți cu un calcul?
La apă dacă mă spăl în fiecare seară(duș), și pun la mașină de spălat sa zicem o dată sau de două ori pe săptămână, fiecare farfurie pe care manânc o spăl, eu nu mănânc mult, la curent nu știu ce să zic, doar îmi încarc telefonul o data sau de 2 ori pe zi (dacă ma duc la munca e și normal ca bateria ma tine mai mult), lumina nu prea o folosesc des numai când fac baie, cartela știu ca o sa mă ia 40 lei sa o încarc, la gaz cred ca o sa consume din apa caldă cu care mă spăl, iarna știu ca e mai mult că trebuie să dau căldură în casă, îmi încălzesc mâncarea și la frizerie mă tund o dată la două luni cam 30-40 lei e o tunsoare cam astea cred ca o sa fie cheltuielile

| FantasyBoy a răspuns:

Te gandeai bine, exact asta ar trebui sa faci! Cu gatitul mancarii, cred ca glumesti, cine mai gateste in 2021?! Daca tii musai, ai tutoriale pe net, Youtube, nimeni nu s-a nascut invatat! Pari chiar foarte istet si pragmatic din ce scrii aici, sunt convins ca te vei descurca.Succes!