Întrebare recomandată | Speranta12 a întrebat:

Eu nu am Revolut si am o intrebare despre el. Sa zicem ca ai un cont bancar atasat la el in LEI. Si sa zicem ca ai nevoie de Euro cash. Am inteles ca Revolut transforma Leii in Euro. Dar eu daca vreau acei Euro in cash, eu cum ii scot, daca eu am contul in lei?

Si daca vreau sa transfer acei euro in alt cont, doar scriu contul bancar si banii s-au transferat? Cum ma asigura Revolut de asta?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

La a doua intrebare raspunsul e DA, si te asigura pentru ca altfel nu ar mai folosi nimeni Revolut, EVERRR

la prima este... logic: solutia ar fi sa te duci in tara respectiva, sa iti faci un cont la banca, sa transferi prin revolut banii din contul in lei in contul Revolut, apoi din Revolut in contul nou facut in euroz la banca respectiva (cu conversia BUNA facuta de revolut) si apoi sa scoti banii din banca respectiva (de la casa, sau sa iti faci si card sa ii scoti din bancomat)

ideea e simpla: o banca NU accepta sa iti dea bani decat de la tine din cont, iar un bancomat numai dintr-un card bancar
nici o banca nu recunoaste direct Revolut, dar cu metoda de mai sus banii ajung in contul/cardul bancar

altfel... am mai vazut aparate de gen Zebra pay, care cica, ca ar putea scoate bani direct dintr-un cont de bitcoinz (sau sa ii bage direct), DAR, are niste comisioane de iti vine acru, asa de mari ca ma bine faci plata direct din cardul bancar romanesc cu conversia bancii in euro decat un automat dinasta (am incercat o singura data, am platit o factura de 7 lei si mi-a luat comision 3 lei angry... dupa aia m-am lecuit definitiv de aparatele lu' peste)

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Dar daca am un cont in Euro in Romania, o sa am comisioane in plus fata de contul in lei?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu, contul in euro din RO e la fel ca ala din lei
dar, nu o sa mai ai rata bancii de transfer din lei in euro pentru ca ai direct euro (daca ai direct euro pe cont)
insa, daca scoti bani din strainatate de pe un card din RO in euro (cardurile sunt NUMAI per cont, trebuie sa mai pui un card pe contul respectiv in euro), atunci ai transfer international interbancar care are comisioane

in schimb treaba cu Revolut e ca, comisioanele alea nu se mai aplica (chiar am vazut asta la tembelizor, ca, comisioanele astea nu mai sunt la aplicatii), iar revolut cred ca realizeaza asta prin transfer intre el si card (unde comisioanele sunt foarte mici)

pe scurt, sa treci prin revolut e cel mai avantajos (cel putin la momentul asta)... insa fiind vorba de bani, eu personal as verifica fiecare transfer, fiecare sold (sa vad cat a scazut dupa un transfer) cel putin acum, la inceput, ca sa te frigi doar odata in caz ca nu e asa cum pare

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Deci, daca vreau euro cash, atasez contul de lei la Revolut, fac schimb lei - euro, apoi acei euro ii mut intr-un al doilea cont atasat la Revolut - adica ala de valuta? Si apoi, ma duc la bancomat si scot euroii cash? Atata?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, cam asta ar fi ideea

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Mersi fain!

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu placere!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, ca sa transferi acei euro e foarte simplu, da scrii contul bancar, si numele, si gata. ai preturi foarte bune la exchange.
ca sa ii scoti in euro cash, asta nu stiu, cred ca mai bine faic contul in euro, si il alimentezi cu lei, ca il poti alimenta in ce vrei tu, si fiind in euro, scoti la bancomat in euro.
pot sa iti dau eu link de revolut, prin care castigi 50 ron cand iti faci cont. salut!