| Marianahsvvd a întrebat:

Am o întrebare.
Am un cont BCR, dar am nevoie de un cont in EURO, sa primesc bani in euro, nu in lei.
Am deschis un cont online, vreau sa știu dacă mai am nevoie și de un card sau după ce primesc banii acolo pot sa-i transfer cumva pe contul BCR?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, daca ai internet banking poti sa-i transferi din contul de euro in contul de lei la cursul bancii si cu comisioanele aferente. Eu am ales alta solutie. Am PayPal si banii ii primesc in euro, dolari, etc si-i transfer in contul de lei inrolat la PayPal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi luni la BCR si intreaba i pe ei. Pe fetele draguțe de la birou.

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa iti faci cont in euro, la orice banca
daca ai internet banking poti converti banii din euro in lei si invers

eu la ING mi-am facut singur cont de euro, bagat bani in el si transferat

TOTUSI, recomand Revolut/Monese, poti sa iti faci din aplicatie cont in ce moneda vrei tu, iar cursul e mult mai bun decat la banci

| Racoanila a răspuns:

Da nu e problema, se poate face transferul in contul de lei iar conversia se va face la cursul băncii. Dar dacă ii vrei scoși in euro, atunci va trebui sa mergi la banca și din casieri se pot face retrageri.