| girl.interrupted a întrebat:

Fac 19 ani in mai, dau bacul in iunie. Am obtinut diverse diplome si premii la concursuri cu tematica de ecologie, precum si in domeniul creatiei. Am sustinut examenul Cambridge Advanced Certificate si l-am promovat, obtinand diploma recunoscuta international. De asemenea am carnet de conducere, categoria B.

Unde ma pot angaja?

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Fara meserie nu prea ai sanse
urmeaza o facultate chia si la id
in zilele de azi si femeia de servici trebuie sa aiba bac-ul luat
si din pacate accepta si cei cu diplome cu studii superioare servicii ca femei de servici ca sa poata supravietui in Ro

| arrriadna a răspuns:

Pe orice job care nu necesita experinta anterioara.
Poti face voluntariat in ecologie/ traduceri pe la vreo editura.
Poti apela la o firma de recrutare a fortei de munca ce te va promova intr-un job bunicel, dar care nu iti va lasa prea mult timp liber.
Sunt partial de acord cu Ennan. Fara studii superioare nu esti la adapost, si nu uita ca si incompetentii isi cumpara azi diplome. Dupa ce intrii in facultate te poti orienta, datorita bunului inceput al CV-ului, spre a deveni asistent universitar (salariu bun, ceva-ul se dezvolta, iti iei si examenele "lejereanu") la o meterie care iti place si unde te intelegi ok cu proful.
Eu zic, deocamdata, sa astepti si sa te dezvolti in continuare pe proiecte (vezi pe site-urile de joburi ca unele se si platesc). Pt munca "clasica", intr-un job, vei avea intreaga viata! Macar pana in anul 2 sau 3 de univ, pune-te la adapost si adauga lucruri mici si relevante- un curs de 3 luni, un proiect de cateva zile-o luna, un concurs-doua si tot asa.

| enam2000 a răspuns:

Aaa, un CV bun dar nu vei impresiona pe nimeni cu asta ( da dureros dar adevarat) mai ales daca iti doresti un job cu adevarat bun. Un sfat pe care nu ma sfiesc sa ti-l dau ar fi sa urmezi o facultate si in acelasi timp sa lucrezi, sa ai activitate, practica, foarte bune sunt internship-urile. De ce ti-am zis ca al tau CV este egal cu zero, pentru ca tu ai enumerat diplome si iar diplome obtinute prin teste/examene teoretice, insa iti lipseste practica. Un angajator iti va zice: bine, bine impresionant insa practica, ceva experienta, 1 an 2?; nimic? Imi pare rau. Next! Nu vreau sa te dezamagesc dar aceasta este realitatea in campul muncii exista lupi si oi sfasiindu-se reciproc si nimeni nu va ezita sa te sfasie si pe tine. Sa nu crezi ca un CV fara pic de experienta si mai ales studii superioare te va tine la adapost oferindu-ti postul dorit.

| dyddyyyx18 a răspuns:

La facultate nu te duci? Ca sa-ti maresti dupa aia sansa de a-ti gasi un loc de munca, care iti place tie?
Cat despre angajare, incearca intr-un domeniu care iti place. Succes.winking

| Andra_5221 a răspuns:

E greu de spus, depinde ce iti doresti tu si ce iti place tie sa faci. Cu asemenea biografie ai pute trece usor orice interviu, numai de tine depinde, numai tu poti sa stii ce vrei. Asta tine de personalitate si de aptitudini. Poti face orice, numai sa faci si sa ai incredere in tine.Succes!